Postat 15 december 200717 år Har precis bytat ut mina gamla BLV 14k mot Marine Lux 14k, men hur ska jag göra med belysningstiden? Behöver jag dra ner den nu i början med nya lampor?Vilken skillnad det var på ljuset, BLV lamporna har gått ganska länge vilket nog gjort dem ganska gulaktiga, men jag har inte själv tänkt på det förren nu, Marine Lux lamporna är betydligt vitare-blåare. Ska bli intressant att se hur ljuset tar sig efterhand som lamporna bränns in
Postat 15 december 200717 år Författare ingen som har något råd ang ljustiden? Vill ju inte bränna mina koraller... Men samtidigt så känns det ju onödigt att dra ner på ljuset om det inte behövs....
Postat 15 december 200717 år jo, du bör dra ner ljustiden eller höja upp armaturen.Tippar att det är lämpligt med en eller två timmar, beroende på hur gamla dom andra lamporna var - och öka upp tillbaka under en tiodagars period
Postat 16 december 200717 år Japp! Greger har rätt enligt min erfarenhet så är det nog bäst man drar ner på tiden en aning (1-3tim). De blir sånt jäkla flås på ljuset i starten av en ny lampa.
Postat 16 december 200717 år Jag skulle föreslå att du höjer lampan istället. Korallerna behöver sin ljus tid och en kort men stark ljustid är sämre än den du får om du höjer armaturen för en kortare tid och sedan sänker den."flåset" på en by lampa e inte vad korallen är van vid för ens en kortare tid. Jag såg att Triton hade helt ok "lamp hissar"
Postat 16 december 200717 år Om vi åker på solsemester är det i alla fall exponeringstiden som styr hur snabbt vi bränner oss, men det funkar nog vilket som.Ted har du någon koll på hur måttet mellan armatur och vattenyta påverkar ljus ?- typ lux eller lumen /cm
Postat 16 december 200717 år Författare har ingen möjlighet att höja lamporna, så det blir förkortad tid. Tack för inputen!
Postat 16 december 200717 år Ljuset/areaenhet avtar med kvadraten på avståndet om jag inte minns fel. Så ökar man avståndet till det dubbla över vattenytan blir det 1/4 så mycket ljus/areaenhet över vattenytan.
Postat 16 december 200717 år Hehe... ja. Men det gäller nog bara för punktformade ljuskällor. Alltså inte om man använder reflektorer. Någon annan som har input?http://en.wikipedia.org/wiki/Inverse_Square_Law
Postat 16 december 200717 år Hittade en tabell i Advanced Aquarist som visar att så verkligen inte är fallet om man inte har punktformade ljuskällor. Kan fungera som en guide för hur mycket ljuset avtar med avståndet:
Postat 16 december 200717 år Det skulle vara kul att veta, ur infrastrålnings perspektiv borde det ha stor betydelse, men jag undrar hur mycket ljus man "tappar" per cm när vi pratar om ljuskällor som är monterade på 30cm resp 60cm t.ex.Edit* typ en sådan
Postat 16 december 200717 år Bra fråga...Men det mäts i mikromol per kvadratmeter och sekund. Ett mått på fotosyntesaktiv ljusstrålning alltså. När man mäter i lumen väger man strålningen så att mätvärdet motsvarar ungefär hur ljust vi uppfattar det med våra ögon. PPFD värderar all strålning mellan 400 och 700 nm (blått till rött ) lika.
Postat 15 mars 200817 år Författare hm var nöjd med Marine Lux lamporna fram till idag, även om ljuset är lite väl mot det blåa för min smak, men idag har en av lamporna lagt av, efter bara 3 mån.... Lampan har en liten spricka efter ett saltstänk, men jag är ganska säker på att det har varit där ett tag, så jag tror inte det har med saken att göra. Men det skramlar runt nån liten metalldel i lampan....Har satt i en av min gamla välanvända blv lampor, vilken skillnad på ljuset, blv`n är betydligt gulare, men det känns nästan som där är bättre tryck i ljuset trots att den är väldigt gammal.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.