Postat 24 januari 200817 år Jag undrar om mitt pH verkligen kan vara så lågt.Saliferts test har varje dag visat pH 7.7Tillsatte under 3 dagar Tetras pH/KH Plus vilket höjde KH frön 8,5 till 11.Har aragonitesand som ska buffra pH också.La i några faxekalk bitar som höjde Ca från 360 till 400. Mg är ca 1250.Varför påverkas inte pH-värdet?Btw i Mg-testet står att 1200 är lagom, medan här verkar folk vilja ha 1300 eller mer?
Postat 24 januari 200817 år Det ger en något höjd buffert, dvs du behöver inte tillsätta Mg lika ofta. Kalkalgerna gillar väl en hög Mg-nivå också om jag inte minns fel.Ang. pH kan jag inte hjälpa dig.
Postat 24 januari 200817 år Tetras pH kH plus är ett sötvattenspreparat som är ursprunglingen gjort för att fixa till surt sötvatten. Jag skulle testa om det innehåller fosfat innan jag häller något av det i saltvatten.Någonstans i mitt bakhuvud surrar det "mix av olika natriumfosfater".
Postat 24 januari 200817 år Jag undrar om mitt pH verkligen kan vara så lågt.Saliferts test har varje dag visat pH 7.7Tillsatte under 3 dagar Tetras pH/KH Plus vilket höjde KH frön 8,5 till 11.Har aragonitesand som ska buffra pH också.La i några faxekalk bitar som höjde Ca från 360 till 400. Mg är ca 1250.Varför påverkas inte pH-värdet? Varken aragonitsanden eller faxekalken höjer dina värden om du har dom som dekoration, eller tunt lager sand. För att de ska lösa ut något måste de ha ett mycket lägre ph som tex uppnås i en kalkreaktor.Mitt tips är: Håll inte på och pilla en massa, ditt akvarium är nystartat, låt det mogna och stabilisera sig innan du börjar försöka justera ph och kh värden. Jag tycker dina värden är helt ok i nuläget.Tetras produkter har jag ingen uppfattning av.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.