Postat 21 april 200817 år Fluval FX5 ytterfilterSjälvstartande, fyll bara på vatten. Efter ca 2 min stänger filtret av sig för att trycka ut ev. luft. Fluval FX5 är försett med ett mikrochips som stänger av filtret en gång var 24 timma för tömma luft ur filtret. Pumpeffekt 3500 l/h Märke: FluvalAkvarievolym: 1500 lEffekt: 48 WTror ni denna funkar bra, eller är överdriven i 375L? Ska köra det som biologiskt filter med LS.Undrar om mikrochippet är bara en extra sak som kan gå sönder...Någon som har erfarenhet av denna?
Postat 21 april 200817 år Lägg hellre mer pengar på skummaren. Det är bara ett fåtal saltisar som har ytterfilter.Det klarar du dig utan men det är många som byter upp sig till en bättre skummare.
Postat 22 april 200817 år Författare Har redan köpt en deltec mce 600. Men okej, skippar ytterfilter då, kör innerfilter istället under inkörningen, sen tar bort filter och har den som cirkulation.
Postat 22 april 200817 år jag skulle skippa filter helt, blir lätt en nitratfabrik, finns dock en delsom kör gamla metoder, med biobollar mm.
Postat 22 april 200817 år Har man ett mindre kar så kan ett ytterfilter vara ett bra komplement om man tex har levande sten i det, man ökar då den biologiska massan som kan rena vattnet. Men i ett så pass stort kar som ditt Joakim, så hade jag också valt bort det.
Postat 22 april 200817 år Kör själv med ytterfilter till mitt 150 L kubakvarium. Har biobollar, "korallkross" levade sten och en tunn filtermatta i. Filtermttan byts ca en gångi veckan. Fungerar bra för mig, kört så sedan i oktober förra året. Du kan ju gå in och kika på mina bilder så får du se att det lever mvh A
Postat 22 april 200817 år Författare Kör själv med ytterfilter till mitt 150 L kubakvarium. Har biobollar, "korallkross" levade sten och en tunn filtermatta i. Filtermttan byts ca en gångi veckan. Fungerar bra för mig, kört så sedan i oktober förra året. Du kan ju gå in och kika på mina bilder så får du se att det lever mvh ASer mycket fint ut, vi får se. Byte en gång i veckan är bra. Och precis som du sa, spekulerade jag på ha LS i mitt ytterfilter. Men om det är risk att få en nitratsmäll, det är aldrig trevligt.
Postat 22 april 200817 år Har man ett mindre kar så kan ett ytterfilter vara ett bra komplement om man tex har levande sten i det, man ökar då den biologiska massan som kan rena vattnet. Men i ett så pass stort kar som ditt Joakim, så hade jag också valt bort det.gillar man att exprimentera kan man väl använda biobollar o dylikt, det är bättreatt öka den biologiska massan med mer LS, jag anser att biofilter inte hör hemmai det moderna korallrevsakvariet.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.