Postat 18 augusti 200817 år Min hjärnkorall har blivit blek punktvis runt kanten och har fläkt upp sig på ena sidan - någon som har liknande erfarenheter?
Postat 18 augusti 200817 år Du verkar ha drabbats av "Polyp bailout".Se t.ex. http://www.reefs.org/library/article/e_borneman3.htmlOm du googlar kan du läsa ännu mer.
Postat 18 augusti 200817 år Författare Den håller alltså på att släppa från skelettet? Låter inte så bra...
Postat 19 augusti 200817 år Författare Har sökt runt och inte hittat någon riktig info om vad man skall göra för att få den att sätta sig i skelettet igen - det skall vara stressinducerat, men jag har inte flyttat på den, och den få så mycket ljus den kan där på botten. KH, Kalcium och Magnesium på normala nivåer. Vad med kan man göra liksom?
Postat 19 augusti 200817 år Du verkar ha drabbats av "Polyp bailout".Se t.ex. http://www.reefs.org/library/article/e_borneman3.htmlOm du googlar kan du läsa ännu mer.Nu såg jag till min förfäran hur fel jag skrev. Det är naturligtvis din korall som drabbats av Polyp bailout, inte någon annan... Jag har dessvärre inte hört talas om någon som har erfarenhet av detta.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.