Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

två av mina korraler blir mindre och sedan dör varför?

jag använder ultra organic och ultra Min två gånger/vecka och använder saliferts Natural lodline

byter vatten 10 procent varje varannan vecka förutom när jag åkte utomlands som det var 1 månad jag har två mh lampor och det är ca 26-28 grader i vattnet.

Postat

Vad har du för vattenvärden??

Har själv drabbats och jobbar på att återfå balansen i karet...

Rada upp dina värden så lär du få massor av svar...

Postat

Ja ljus och nedan följda.

Nitrit

Nitrat

Calsium

Magnesium

Phosfat

Silikat

Salt halt

KH

PH

Glömde säkert något men det är dom värdena som du bör kolla upp...

Postat
  • Författare

här kommer mina värden!

2,0 Nitrat

0,1 Phosphat

1260 Mg

8,0 Kh

500 Ca

1,024 Salthalt

0 silikat

0 nitrit

Utförda med saliferts tester

Postat

Det är ju inga större fel på dina vattenvärden, möjligen onödigt högt Ca.

Vad är det för koraller? Har du haft dem länge?

Postat

Jag skulle säga att följande info kan vara bra som grund för att få nåt vettigt svar överhuvudtaget.

-Belysning, watt, hur gamla lampor, kelvintal.

-Vatten, använder du osmos och ifall du har silikatfilter på osmosen.

-Grundvärden i karet, salinitet(typ av mätare) dKh Mg Ca.

-Tillsatser och metod, (kalkreaktor, balling, kalkwasser och övriga eventuella tillsatser).

-Art/placering på korallen eller en bild, hur länge du haft den och om du ändrat placering på den(närmare/byt ljus eller riktat pumpar mot den).

-Filtrering,skummare märke och modell, använder du Kol, fosfatremower, Zeovit eller nåt annat.

Det är otroligt många aspekter som kan inverka på en koralls hälsa och man behöver utesluta en hel del möjliga fel för att kunna gissa vad som kan vara fel. Har man tur så är det nåt enkelt som pumparna som Trilobite är inne på eller för mycket eller lite ljus.

Dina värden kan vara fel och du kan ha bytt media och överdosera bara några exempel på vad som kan orsaka sånahär reaktioner.

Folk på guiden brukar vara väldigt hjälpsamma men man behöver förse dom med tillräcklig info för att dom skall kunna svara. Kan du få fram de det jag frågat om så är vi en bit på vägen, själv är jag ingen guru men du kan ju få fart på nån slö rackare;).

Lycka till!

//NiXoN

Edit;får skriva snabbare de händer mycket innan man får in sitt inlägg...

Postat

De gillar inte för stark ström - då drar de ihop tentaklerna. Det gör att de inte kan absorbera tillräckligt mycket ljus och de börjar svälta ihjäl.

Postat

vad har du för saltmätare? hade själv problem med sps o lps koraller ett bra tag det visade sig vara saltmätaren (DEEP SEA) som visade 1,022 men verkligheten var det 1,030. inte konstigt att korallerna inte klarade sig när vattnet dunstade. har idag en refraktometer istället.

Postat

Din saltmätare verkar vara av en flotör/vipparms typ som kan vara lite opålitlig, kalibrera den gärna hos någon akvarist som har en refraktometer.

Det låter dock som om du blåst ihjäl den rackaren, att de blir nån matbit att liga på dom är ingen större fara. Men det låter som om du matar rätt kraftigt.

//NiXoN

Postat

Ser att du bor i Märsta, jag bor i Upplands Väsby så vill du komma förbi och kalibrera din saltmätare mot min refaktometer så dra ett PM.

Postat

Euphyllia är rätt hård med utsläpp av nässelgifter vad jag hört, så kanske kanske skulle aktivt kol hjälpa upp andra individer i karet. Salthalten är en möjlig orsak, samt närheten till andra intilliggande koraller.

LPS:er är vackra, men dom kräver plats. :-)

Postat

Sök på "brown jelly disease" det är en ganska vanlig sjukdom hos euphyllia (framförallt om karet är relativt "nytt").

Postat
  • Författare

tack mattias nu har jag skaffat en refractometer och det visade sig vara 1,030 och det gamla visade 1,023 så nu håller jag på att ta ner det sakta.

jag tror att jag matar lite för mycket så det ska bli lite mindre i fortsättningen.

Postat
  • Författare

jag har köpt en hydrometer och jag hade 1,030 salthalt för den gamla visade 1,023 det roliga är att efter jag har sänkt den till 1,025 så visade den gamla 1,021 så den åkte direkt i soptunnan

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.