Postat 14 oktober 200816 år Eftersom det blir svårare och svårare att få sina CO2 flaskor fyllda så köpte jag idag en AGA-flaska (5kg) När jag skruvar på min Aqua-Medic armatur på den så sluter det inte tätt. Är det någon som haft det problemet? Är armaturerna olika trots att gängan passar? Jämför jag "utgången" på mina gammla "tyskflaskor" med AGA flaskan så är hålet djupare på AGA-flaskan, är det det som är felet eller är det bara så att o-ringen på armaturen krymt? Tacksam för all input nu när jag bitit i det sura äpplet och köpt en AGA-flaska är jag inte jättesugen på en ny armatur också.
Postat 14 oktober 200816 år Skulle tro att tätningen är formad av din gamla flaska, är det en plastring så finns det sådana hos en ökänd liten butik norrut
Postat 14 oktober 200816 år Jag har en armatur om du vill prova med en annan, den passar Aga flaskor."off topic"Man undrar om den ökända butiken norröver har packningar till en Deletec 8070S annars hemma?Sorry Christer vara bara tvungen att låna tråden lite, jag har hört att dom väntar på att gummiträden ska växa upp innan packningen kommer.
Postat 14 oktober 200816 år Författare Skulle tro att tätningen är formad av din gamla flaska, är det en plastring så finns det sådana hos en ökänd liten butik norrutDet ger ju en möjlig anledning att göra ett besök hos den okän.....förlåt, ökanda lilla butiken. Jag har en armatur om du vill prova med en annan, den passar Aga flaskor."off topic"Man undrar om den ökända butiken norröver har packningar till en Deletec 8070S annars hemma?Sorry Christer vara bara tvungen att låna tråden lite, jag har hört att dom väntar på att gummiträden ska växa upp innan packningen kommer.Tack för erbjudandet! Jag lyckades tillfälligt lösa problemet med gängtape vilket talar för att det bara är o-ringen som är kass.Helt ok lån, dom kan kanske behöva en liten gliring nu som då.
Postat 14 oktober 200816 år det ordnar sig nog, chefen för vår interna gummipackningsproduktionsavdelning är snart tillbaka från golf, fragg & managementskursen i västindien....
Postat 14 oktober 200816 år E det den lilla typ aluminium ringen Christer så kan jag droppa en ny på HK i morgon ca13.00.Patrik
Postat 14 oktober 200816 år Författare Tack för erbjudandet Patrik men det är o-ringen av gummi som "packat" ur.Hälsningar,Christer
Postat 15 oktober 200816 år "ökänd liten butik norrut" låter precis som att du ni gjort slag i saken och flyttat till Norrland. :-)
Postat 15 oktober 200816 år "ökänd liten butik norrut" låter precis som att du ni gjort slag i saken och flyttat till Norrland. :-)Va!Vi stockholmare ser utanför norrtull som norröver, vågar man åka längre bort där är det väl bara mygg och hembränt som gäller samt skotersafari ! ;-)
Postat 15 oktober 200816 år Ha, och vi skåningar (iaf jag) ser Stockholm som lika med trädgränsen... Bor man så långt ifrån Sveriges enda riktiga stad så är det kanske inte så konstigt att man missuppfattat att det ska vara Norrtull (i Stockholm) och inte Stockholm.Oj nu lyckades jag nog reta nästan hela Sverige.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.