Postat 25 mars 200916 år Jag har ett gäng Zoanthids (brun/gröna knappar) i mitt clownhotell.Dom har, sedan jag fick dom, vuxit på ordentligt och blivit mer och mer gröna. Sedan ett par veckor tillbaka har jag sett några små svart/gråa djur som liknar fästingar i formen som går omkring på knapparna. Knapparna verkar inte gilla det alls för dom drar in sig.Sedan en vecka tillbaka har jag flyttat karet hem till mig och sedan dess har de inte slagit ut så mycket som de brukar. Har sett flera såna små "fästingar" gå på dom. Dom har även blivit lite slemmiga (vet dock inte om slemmet kommer från knapparna eller från något annat).Jag provade att suga upp en "fästing" med en pipett och tryckte sönder den, det kom blod så jag antar att det är något sorts djur.Är det någon som vet vad det kan vara?Skulle kunna försöka få till en bild men de är pyttesmå (1-2mm) och jag har bara en mobilkamera. Tacksam för alla svar!
Postat 25 mars 200916 år Det finns små spindlar som äter knappar. http://www.zoaid.com/index.php?module=Gallery2&g2_itemId=396
Postat 25 mars 200916 år Författare Har kollat in den där sidan och inte hittat mina monster. Dom har inga ben (åtminstone inte som man kan se) så någon spindel tror jag inte det är. De ser ut som fästingar. Runda, grå/svarta och lite mer "spetsiga" längst fram. Men ungefär helt runda. Svårt att förklara, ska försöka ta en bild senare ikväll
Postat 2 april 200916 år Författare Här kommer lite bilder på odjuren.Knapparna slår inte alls ut idag, de är så ihopdragna de kan bli. Är lite vita (ser nästan ut som nåt pulver på dem) och nästan slemmiga.Bilderna är tagna för ett tag sen och på bilderna ser de rätt pigga ut fortfarande. Nu funderar jag på att slänga ut knapparna. Verkar inte som de kommer överleva.Odjuren är de små svart/gråa djuren man ser krypa omkring på knapparna.
Postat 2 april 200916 år det e inte bara så att knapparna äter dom små djuren. knappar drar ju ihop sig såfort det kommer en matbit på dom.
Postat 2 april 200916 år Författare Knapparna har inte öppnat upp sig på veckor nu. Så det låter inte så troligt att det skulle vara det. Man ser att där odjuren gått har knapparna blivit svarta och ser lite brända ut.
Postat 2 april 200916 år Har du provat ett sötvattensdopp?Jag har aldrig gjort det, men om du nu ändå funderar på att slänga ut knapparna varför inte först prova att sänka ner kolonin i sötvatten ett par minuter. Tricket är ju att ha dom i sött tillräckligt länge för att rovdjuren ska dö eller få panik och simma iväg, men inte så länge att korallen tar skada. Läste om nån på nätet som kört med 5 minuter för zoanthider utan att korallen tagit skada, men du har nog palythoa eller protopalythoa-knappar tror jag.Jag skulle prova i alla fall - vad är det värsta som kan hända? Som inte redan håller på att hända?
Postat 2 april 200916 år Hmm. Kostiga små kryp det där var då. Något som kan skrämma dem där knapparna är ju imponerande. Jag har som sagt haft ett gäng i en 2,5liters bunke utan cirkulation och värmare eller vattenbyte i ett halvår nu och dom lever fortfarande. Men som sagt, testa med sötvattensdopp, det borde dom där klara av lätt.
Postat 2 april 200916 år Författare Och så gör du om det nästa vecka när deras ägg kläckts.Tack för tipset!
Postat 2 april 200916 år Författare Hmm. Kostiga små kryp det där var då. Något som kan skrämma dem där knapparna är ju imponerande. Jag har som sagt haft ett gäng i en 2,5liters bunke utan cirkulation och värmare eller vattenbyte i ett halvår nu och dom lever fortfarande. Men som sagt, testa med sötvattensdopp, det borde dom där klara av lätt.Ja det är konstigt, och det gick fort. Tog ju bara någon vecka så var de risiga. Nu ser de hemska ut
Postat 4 april 200916 år ett tips.. ta kranvatten istället. de har ett bättre PH och kh värde så blir det inte allt för riskabelt för knappen..
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.