Postat 20 december 200915 år Författare Fick med mig pelarn hem till dig!!Den är packeterad i en spann med is !!!Får ta och tina upp den till dig!!tackar! hoppas inte d var för mycket besvär. om inte annat så ses vi ju till jul. ringer dig imorgon eller tisdag så vi kan bestämma mer.
Postat 20 december 200915 år tackar! hoppas inte d var för mycket besvär. om inte annat så ses vi ju till jul. ringer dig imorgon eller tisdag så vi kan bestämma mer.Det är lungt kompis !!Jag hade ju ändå vägarna förbi där!!
Postat 24 december 200915 år Författare Det är lungt kompis !!Jag hade ju ändå vägarna förbi där!!Blir spännade o se hur pelaren ser ut när isklumpen tinat bort.
Postat 1 januari 201015 år Författare Tittade inom Håkanstorp härom dagen o med mig hem följde en diacanthus, en liten hökfisk. riktigt fin sändning hade han fått hem.
Postat 1 januari 201015 år Författare Några bilder på min Diacanthus. ska försöka få bild på hökfisken oxå. om inte annat så får det vänta till fotograf Bengan kommer hit hehe.
Postat 1 januari 201015 år Författare Nice fish Herr. NilssonHar letet ett tag efter en vitbukad Diacanthus så gissa om jag blev glad när jag hittade den.
Postat 3 januari 201015 år Författare modigt att stoppa ner en kejsare ibland alla korallernaOm jag inte har fel för mig så är det vanligare att en gulbukad diacanthus ger sig på koraller än vad den vitbukade. (min har vit buk) men visst finns den en överhängande risk men jag kunde inte låta bli att inte ha en kejsare.
Postat 3 januari 201015 år Ja han är ju en fena på att ta bilder så det blir nog bra !!!Du är en fena på vitsigheter!
Postat 3 januari 201015 år Om jag inte har fel för mig så är det vanligare att en gulbukad diacanthus ger sig på koraller än vad den vitbukade. Är det exakt samma art? Jag har aldrig tidigare hört talas om att det ska finnas båda färgerna.Det är inte bara om de har gått ut fullt från juvenile till vuxen?Eller hona/hane?
Postat 3 januari 201015 år Författare Tror det ska vara beroende på var den kommer ifrån. Enligt Atlas boken så kommer den vitbukade från Röda havet o Östra Australien. Ändrat 3 januari 201015 år av a.nilson
Postat 3 januari 201015 år tog också en chansning med min lu vulpinus ,får hålla ögon öppna skulle de ge sig på korallerna så blir det ju vräkning av fisk hehe
Postat 3 januari 201015 år Författare tog också en chansning med min lu vulpinus ,får hålla ögon öppna skulle de ge sig på korallerna så blir det ju vräkning av fisk heheVisst e d så, men tyvärr är det lättare sagt än gjort.
Postat 3 januari 201015 år Författare Då har Bengan varit här o tagit nåna foto så han lär väl lägga ut dom när han väl valt ut dom han vill visa.
Postat 4 januari 201015 år Blev en del bilder igår hos Anders. Börjar med lite bilder på fisk och annat.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.