Postat 26 september 200915 år Har någon någon erfarenhet av saliferts ca test?har gjort några tester med jämna mellanrum och det blir aldrig blått vilket tyder på att jag har över 500ppm i vattent, bra eller dåligt? har gjort vattenbyten då och då nu nyligen var när jag byggde om för sista gången i akvariet i veckan.
Postat 26 september 200915 år har saliferts ca test men mitt visar väldigt lågt så tror nog det funkar för när jag buffrat upp ca så ökar det på testen
Postat 26 september 200915 år Författare då har jag nog bara för mycket ca i vattnet. använde både purple up och coral calcium förut så det kan vara där boven ligger, nu använde rjag endast saliferts all in one. så får väl vänta på att det går ner.
Postat 26 september 200915 år Om man kan mäta sig till onormalt högt Ca värde så finns det tre olika intressanta scenarion.1. Man har för hög densitet2. Man har missupfattat hur testet skall utföras, läs noga några gånger till3. Det är fel på testet, dubbelkolla med ett annat testOm du tror att du tillfört för mycket Ca via olika medel så kan det ju mycket väl vara som så att du har för högt värde och kan då glömma stegen ovan.
Postat 26 september 200915 år Har någon någon erfarenhet av saliferts ca test?har gjort några tester med jämna mellanrum och det blir aldrig blått vilket tyder på att jag har över 500ppm i vattent, bra eller dåligt? har gjort vattenbyten då och då nu nyligen var när jag byggde om för sista gången i akvariet i veckan.Samma här, har överdoserat Kalcium och hann aldrig testa i söndags, tog för lång tid mellan testen p g a skitmycket jobb och sena kvällar hem. ligger på kanske 550 :-/
Postat 26 september 200915 år Författare är det skadligt på något sätt? eller har korallerna bara extra mycket att ta av.antar att det går ner med tiden då det förbrukas.
Postat 26 september 200915 år Se bara till att kH och Magnesium är inom vettiga värden oxo.. så det inte är nån inbalans i karet. Samtidigt så är det ju inte lätt att ha ha högt Ca utan rätt högt i Mg också. Hur mäter du salthalt? P.S. Fortsätt att droppa ännu en spruta efter den första, det är bara att fortsätta extrapolera värdena när du fortsätter droppa i. Och du använder rätt spruta på vätskan du tar i så du inte av misstag tar 5ml vatten, har hänt mig nån gång att jag tagit fel och blivit lite förvånad D.S.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.