Postat 12 november 200420 år Håller på attbygga mitt första saltvattenskar och undrar om någon kan rekommendera en bra butik för pvc-rör och kopplingar i sthlms området? Har kollat en del stora byggvaruhus men har inte hittat rätt!Tack för en bra sida och tacktill allaseriösa medlemmar.
Postat 12 november 200420 år Dels finns det http://shop.carlen.biz/ som du kan beställa från på nätet och dels så kan du själv knalla över till GeorgFischer i Älvsjö www.georgfischer.se. De är ju distributörer av PCV-rör som alla andra köper från, men du måste själv åka till dem och köpa kontant över disken. Jag gjorde det för två veckor...Ha det,/Vahagn
Postat 12 november 200420 år Hur är priserna direkt över disk hos GF i Älvsjö jämfört med att köpa på andra ställen?
Postat 12 november 200420 år Ärligt talat har jag inte jämfört Saken är den att jag hade inte tid med att vänta på grejerna så jag stack direkt till GF, eftersom jag jobbar c:a 5 minuter från de.Men i och med att de är distributörer av sina egna produkter så skulle jag tro att de borde vara billigare. Man köper ju direkt från dem utan nån mellanhand.
Postat 12 november 200420 år Kolla en firma som heter GWA utanför Ängelholm de är en mega grossist när det gäller rör,ventiler det mesta du kan tänka dig,där man kan få köpa till sig själv.MM
Postat 12 november 200420 år Tack , skall kolla upp GPA vid tillfälle.Har ni f ö märkt någon skillnad i kvallitet , hållbarhet,passform osv mellan de olika märkena som finns? Tänker på FIP och alltvad de nu heter? Är det något märke man kanske bör akta sig för ellertänka till två gånger innan man köper?
Postat 12 november 200420 år Det som skiljer inom PVC är framförallt kulventilerna, det finns b.la. kulventiler både från GPA o GF med blåa handtag, dessa ventiler är inte "garanterade" så att säga men de funkar fint för vårt bruk och kostar under hälften mot de med orangea handtag.Annars så är systmen kompatibla till 99% förutsatt att man håller sig inom produktvarianterna alltså GF´s PVC-U passar med GPA´s PVC-U osv.
Postat 12 november 200420 år När man nu pratar om plast. Är det någon som känner till var man får tag i klara PVCrör till skummare och sånt. Det borde väl bli billigare än Plexi?
Postat 12 november 200420 år Finns på både GF o GPA, billigare än plexi? ibland... dock är det enklare att "få ihop" det hela eftersom rördelarna i 99.9% av fallen är i PVC.
Postat 11 december 200420 år Tänk på att välja <span style="text-decoration: underline;">alla</span> PVC-rör och kopplingar i kvalitén PVC-U, det gjorde inte jag en gång för länge sen.Inte all PVC är "stabil" i saltvatten, det som hände mig var attden släppte ifrån sig klor vilket tog död på det mesta i det akvariet.Dyrköpt läxa.I USA finns endast PVC av typ PVC-1 dessa rör är vanligen vita, och motsvarar vår PVC-U.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.