Postat 15 december 200915 år Har två mystery wrasse, ena lite mindre än den andra.Den stora börjar se ut som ett stort buksvin nu, rena kulan på magen. Har aldrig brytt mig om förökning av fisk direkt. Men eftersom det är en speciell fisk som även är lite "finare" och det nu ser ut som den är havande, så börjar man ju bli lite intresserad. Jag har ett litet akvarium som är till för karantän, men aldrig använt det, kört live vid varje fiskköp. Har gått bra hittills. ska jag jaga upp dom?
Postat 15 december 200915 år Du är medveten om att det inte är några levandefödare du har att göra med hoppas jag. Är du intresserad av att läsa på om odling rekommenderar jag mofib.org
Postat 15 december 200915 år Författare Detta är då på den misstänkta honan, den andre är typ en ½-1 cm mindre på längden, samt inte lika "rund/satt" om magen. "honan" är runt 6 cm.
Postat 15 december 200915 år Författare Mjo, men har läst att ingen lyckats få något på dessa.Men frågan är hur tillförlitligt det är.
Postat 15 december 200915 år Är den som alla andra gyltor är den stora hanen. Jag skulle låta bli att mata ett par dagar. Är det en förstoppning kan den gå tillbaka av sig själv med litet tur.
Postat 15 december 200915 år Författare så det ser ut som den är förstoppad? Kanske ska försöka fånga den och ta ner den i sumpen då, men där finns ju inga gömställen för den knappt osv. har väl någon stenbit.
Postat 15 februari 201015 år Författare Hahaha, näe tyvär inte. Men den hade fan en redig buk där ett tag. Var troligen som de andra sa. Förstoppning eller något. Ser bra ut nu dock.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.