Postat 4 mars 201015 år Hej har ni några bra tips hur jag ska placera levande sten mm då man ser igenom akvariet från båda hållen. Så det blir fint att titta på samt att allt levande trivs bra. måtten på akvariet 81 l 66,5 h 42 d
Postat 4 mars 201015 år Jag skulle fästa dom mot ena sidan som en vägg och i mitten bygga en revpelare (kanske riffkeramik) med genomsimningstunnel - tänk eiffeltornet
Postat 5 mars 201015 år Jag hade försökt göra en båge/valv som gick ut från ena kanten till mitten ungefär, sen en fristående revpelare bredvid den vid andra kanten...hög och inte alltför grov.
Postat 5 mars 201015 år akvariet ser ju rätt smalt ut? vad är bredden på det?jag skulle nog satsa på att bygga upp lite mot sidorna och lämna mitten öppen, kanske en revpelar även i mitten eller två på sidorna? sten har ju en tendens att ta upp en del plats och jag ogilalr när det ser ut som det varit ett stenras sen måste man också tänka på att vissa koraller sitter redan på stenar så man måste ju lämna plats år det också.
Postat 29 augusti 201114 år nedlagt eller bara inte aktiv på forumet?https://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?28634-250l-inbyggt-i-v%E4ggenTråden om karet har inte blivit uppdaterad alls, denna tråden var nog det senaste om karet i sig. Senaste aktivitet från Mikael var i Augusti. Lite synd då det är kul med bilder och lösningar på lite udda kar.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.