Postat 19 maj 201015 år hej!kör med balling i mitt 375 kar.ligger stabilt på mg 1350, ca 425 och Kh 10, Ph 8,3..MEN.. idag när jag kollade värdena så gav inte Mg utslag utan jag tömde sprutan (salifert) alltså över 1500!!!Varför??Jag tillsätter ju Mg & Ca från samma dunk så hur gör jag nu?? ska jag fixa en dunk med enbart Ca och tillsätta enbart det tills Mg sjunker eller ska jag avvakta helt med den dunken??detta äe första mätningen jag gjort sedan jag drog igång mitt refugium med Caulerpa för ca en vecka sedan, kan detta ha med värdena att göra??Mvh Uffe
Postat 19 maj 201015 år testa och mät igen! testet får en väldigt dålig "upplösning" när man kommer över 1300ppm. sen kan du väl lugna ner dig med dina tillsatser? du har ju bra värden!
Postat 19 maj 201015 år Författare Ok, får testa igen.. men om jag slutar med tillsatserna, är det inte risk att alla värden gör en störtdykning då så man blir tvungen att börja buffra upp dem igen??
Postat 19 maj 201015 år nej de är nog ingen risk för det! du kan testa och mäta om en vecka igen, så ser du hur mycket ditt kar förbrukar!
Postat 19 maj 201015 år Jag skulle absolut inte sluta med de andra tillsatserna. Att Mg ökat beror på att förbrukningen av Mg minskat. De andra förbrukas ju lika mycket som du tillsätter så de värdena kommer att dyka direkt. Gör en dunk med bara Ca i och med samma koncentration som vanligt så sjunker Mg värdet sakta och lugnt. Har du bytt saltfabrikat så kanske det nya saltet innehåller mer Mg. Varje gång jag rensar korallkaret från kalkalger får jag göra så. Jag gör det alldeles för sällan så det brukar bli 3 - 4 kg.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.