Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Jag köpte en fragg av en gorgnoia, jag satte ner den i ett hål i levande stenen, sen råkade jag dra ur den och såg då att den var helt avnött. är det farligt eller är det bara för att den inte fått något ljus där? kommer den dö helt eller så?

Postat

Jag kan tyvärr inte svara på din fråga, dock vet jag att gorgonias inte lever på ljus utan måste matas, men kan ju vara så att den höllt på att fästa sig i stenen kanske?

Hoppas det var till lite hjälp iaf.

Postat
  • Författare

finns de som enbart lever på ljus också, oftast de som är de lättaste att ha. de verkar må bra iaf för de har poluperna ute, är den purple ribbon jag var orolig för :)

Postat

Ser du att det verkar lossna mer runt där det är avnött så skär bort det skadade med någon cm marginal, annars kan du bara låta det vara, försök gärna sätta fast ytan där det inte finns något kött på med superlim mot en liten sten(hitta ett lagom stort hål, torka torrt, ta upp fraggen, torka torrt på stammen, lägg en klick superlim gel på hålet och tryck ner kvisten. Ska vara någon sorts speciell superlim, finns på guiden, kommer inte ihåg just nu.

Postat
  • Författare

tack :) hade tänkt göra så men kände att de blir väldigt fast där då, det är egentligen vanligt superlim som man ska ha :)

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.