Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Tjenare, har sökt runt på forumet men dessvärre inte hittat något deffenitivt svar på denna fråga!

Jag har den senaste tiden fått en hel del bruna alger på stenar i akvariet.

Vad jag förstått så är erimitkräftor väldigt bra betare av alger.

Saken är den att jag även har en del sniglar men dom gör inte ett tillräckligt bra jobb. Bör jag satsa på ännu fler sniglar (har ca 11 nu) eller ska komplitera med några erimiter? Jag har hört att erimiterna kan ta sniglarnas skal och även att de är en viss skillnad på blåbenta och rödbenta, vilka föredrar ni`?!

Rör erimiter sjöstjärnor som enbart håller sig i sanden?

Hemskt tacksam för svar!

Tack på förhand!

Postat

Det går inte ge ett entydigt svar på frågan - men jag kör alltid med både snäckor och eremiter, visst händer det att eremiterna försöker att gå på snäckorna men min uppfattning är nog att det är bara försvagade eller sjuka individer de lyckas med.

MVH Lasse

Postat

Jag har röda, svarta och blå eremiter ihop med sniglar och en sandvändare. Inte varit några problem. Ibland åker det med ett par eremiter ovanpå sjöstjärnan :-)

Släng ner lite tomma snäckor ifall de blir sugna på att byta skal.

Tycker dock dom är rätt usla på att beta alger dock. Har skaffat mig en sjöborrre istället som gör ett toppenjobb.

Postat
  • Författare

Okey! härligt att höra! Lasse vad tycker du om erimiter, är dom bra på att äta alger eller? :) roliga att se på om inte annat ;) Men de kan alltså vara en idé att testa mot mina alger! inte helt lönlöst ;)

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.