Postat 30 oktober 201014 år Har kört ett AN osmos filter, haft det i 3 år kanske nu. Har märkt att det tappat erhörd kapacitet nu det sista, innan har jag kört kanske 20L på 8 timmar.. men nu tar 20L nästan 24h. Vattentryck i stort sätt oförändrat. Är detta en felkod för osmos någon av er är bekant med. MVh Peter
Postat 30 oktober 201014 år Har du bytt filtermedia o så ?, tänkte om det är något som är nästan täppt
Postat 31 oktober 201014 år Författare Nä, det enda jag byter är silikatfiltermedia. De andra kan jag inte byta i min anläggning, då får jag köpa nya tuber. Förutom själva osmosen, där har jag skruvmöjlighet. Det jag undrar är om det räcker byta tuberna för förfilterna eller om det är osmosen i sig själv som lagt av. PPeter
Postat 31 oktober 201014 år Har du inte bytt förfilter på 3 år så tror jag att membranet är slut. Men du kan ju prova att bara byta förfilterna först. går inte flödet upp så är membranet kass. Både membran och filter finns att köpa separat.
Postat 31 oktober 201014 år Författare Tja.köpte en ny osmos. shit vilken skillnad. men det där med förfilter etc. Det står på AN antarctica att man ska byta förfilterna mellan 3-12 ggr per år. Låter vansinnigt mycket. Någon som gör detta?
Postat 1 november 201014 år Partikelfilter, bytes när det börjar se skitigt ut / flödet försämrats med ett par %. (baserat på tiden det tar att fylla behållaren man kör vattenbyten via, tex hink.)Aktivt kol-filter byter jag var 6'te månad. Egentligen kan man utan vidare byta det oftare. Så fort vattnet testar positivt för klor efter kolfiltret är det tid att byta, så det är egentligen enkelt att testa. Ju bättre man sköter kol-filter bytena, desto längre klarar sig membranet, och det är klart billigare med kolfilter än osmos membran.B!
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.