Postat 23 februari 201114 år Författare Ok. För ja tänkte ta ur den men den satt så hårt och den går runt på rutan och käkar som vanligt. Dom är inte speciellt snygga utan skal kan ja säga iallafall:)
Postat 23 februari 201114 år Författare Har lite svårt att se vad som är vad. Vad är det gröna för något?Bilden är tiltad 90 grader till vänster så snäckan sitter uppochner.Det gröna är där skalet annars sitter.
Postat 24 februari 201114 år Oj vad konstig den såg ut he he. Trodde inte ens dom kunde tappa skalet så de var kul att se motsarsen.
Postat 24 februari 201114 år Författare Oj vad konstig den såg ut he he. Trodde inte ens dom kunde tappa skalet så de var kul att se motsarsen.Ja, det känns mycket märklig, men skalet hängde typ i en vecka innan det helt plötsligt ramladade av. Den lever än och jag har inte hjärta nog att slänga den. Den kryper ihop som en helt vanlig snäcka när man kommer nära med håven så den reagerar ju precis som den ska, sen ser man hur hjärtat slår..
Postat 24 februari 201114 år Helt otroligt! Men det är väll bara låta den va. Han kanske va trött på de gamla huset=) Det är ingen eremit som kan ha tagit det från honom?
Postat 24 februari 201114 år Författare Nix:) eller det kan ju vart en som försökte ta det ifrån den så att den skadades på nått sätt:) men skalet ligger på sanden under. Men är det ingen som har sett detta tidigare eller:)?
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.