Postat 7 april 201114 år Hei, ser etter helglass akvarie og kom over WWW.majornasglas.com på en norsk akvarieside, sto lite der så jeg lurer på om noen her inne har bestilt kar på mål derifra?Hvordan er kvaliteten og hvordan ser disse ut?Lager dem snygge kar med kvalitet på silikonarbeidet?Takker for svar
Postat 7 april 201114 år Majornas glas är ett välkänt företag som har limmat oändligt massa akvarier. De skall veta vad de gör minst sagt.Bengt på marin akvariet köper akvarier från dom vad jag vet.jag har sett de kar som finns på sjöfarts museet och de är varkligen väl gjorda.Vill man det bästa så är nog majornas det företag man skall vända sig till.
Postat 7 april 201114 år har sett en hel del kar där ifrån riktigt bra kvalité, blir lite dyrare men sjukt fina kar
Postat 7 april 201114 år Författare Takker for svar er det noen her inne som har kjøpt kar der som har lagt ut bilder på medlemmers akvarie? Hvordan vil det bli med tykkelse på glas og avstivere på et kar på 100x60x60? Vil helst ikke ha avstivere på tvers over pga det gir skygge av hqi lampa..
Postat 7 april 201114 år Skicka dina frågor direkt till Benny, info@majornasglas.com Det blir lite enklare då - det är nog bara han som kan svara på detta men som jag ser det är det inget problem att skippa mellanstaget på den storleken.MVH Lasse
Postat 7 april 201114 år Författare Ja, sendte til majornasglas@gmail.com som sto på hjemmesiden, må jeg sende på nytt til den du linket ut?
Postat 7 april 201114 år Jag hade ett akvarium från MajornasGlas och var mycket nöjd måttet på detta akvariet var 110x90x70 utan mittstag och 12mm glas på sidorna.Snygga limningar och slipade kanter.
Postat 7 april 201114 år Detta är deras hemsida http://www.majornasglas.com/index.html och där finns adressen jag nämnde och som jag brukar användaMVH Lasse
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.