Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Ska man köra med en Giesemann 2x150w 4x54w totalt 512w eller en ECo lamps KR93 LED med 200w, till ett kar på 120x57x50 kommer att vara blandat med lps o sps!

Fördelen är att MHn går att styra genom profiluxen, inte Leden, men den är ju programerbar och sköter sig själv!

Postat

Jag gissar att det är ett Elos 120? Själv slaktade jag min Giesemann och satte LED i den p.g.a av värmeproblem och att det drog mycket el. Så jag säger LED.

Postat

Jag kör ca 200 watt LED i mitt som är på 460 liter - ungeför samma mått fast lite djupare - funkar bra men skall öka på med ca 100 watt till eftersom jag inte har några linser på min nuvarande konstruktion. Innan hade jag ungefär den uppsättningen som du vill ha med 2*150 watt MH och 4*54 watt T5. Har den uppfattningen att det är bättre nu redan innan utökandet. Jag kör 1/3 blått - resten vitt (10 - 20 000 K). Vågar inte blåsa på med fullt ös längre än ca 4 timmar/dag

MVH Lasse

Postat
  • Författare

Låter ju bra det Lasse, kommer ju att ha ett vattendjup på ca 45cm så jag hoppas att det inte ska vara några problem! Sps brukar jag ju ändå ställa lite högre upp!

Jag menar ju kör du 200w på ett som är 120l mer så ska detta nog funka!

Får väl bli LED då...

Postat

Blir säkert trevligt med en Eco. Bara o beställa.

Mvh Manne

Sent from my iPhone using Tapatalk

Postat

Min setup kör jag ca 4 timmar med max, då är det ca 380W sen går det ner till 280W under resten av tiden och då är det ca 180W LED + 2x54W T5.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.