Postat 21 september 201113 år Hej, har köpt 2,5 kg levande sten från akvariehandeln, 190/kg, och haft igång det i snart en vecka.Karet är helt nystartat och jag har letat livstecken varje dag med allt är helt dött så när som på snudd på mikroskopiska små vita "maskar", knappt millimetern stora och heller inte avlånga men smala.Borde det vara mer liv i burken och kan det helt enkelt vara dålig LS?//Axel
Postat 21 september 201113 år Levande sten kan du jämföra lite med en blomkruka.. Jorden är full av levande mikroorganismer, men det spelar ingen roll hur länge du än sitter och tittar på krukan, du kommer inte se något av det livet iallafall, på sin höjd kan det komma en bananfluga och störa ordningen ibland Men om man planterar något fint i krukan så börjar allt samspela, sen om man odlar orkidér, pellargoner eller maskrosor är lite upp till en själv och ens kunnande!Dvs. OM du ser maskar som rör sig så är sannolikheten att du fått bra sten stor! Men stenen är inte mer levande än att den är full av bakterier och mikroorganismer, och ibland om man har tur (eller otur) så får man med någon fripassagerare, typ krabbor, koraller, sjöstjärnor mmVänta nu tills karet gått in sig och sen tillsätter DU det du vill ha i karet.Mvh Danne (som förmodligen var alldeles för trött med tanke på jämförelsen)
Postat 22 september 201113 år Författare supertack för så snabba svar! bra att veta att inget är helt galet iallafall, tack!
Postat 23 september 201113 år ta en ficklampa (helst en som lyser rött) och kolla på stenen när det är mörkt i rummet (natt)!
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.