Postat 20 juli 200520 år Författare Skumt. Nu är nitratet nere på 0,2 igen. Trots snigelparning och slabbande med Reef Construct.
Postat 31 juli 200520 år Författare Äntligen. Noll i nitrat! Inte en tillstymmelse till färg när man tittar från sidan på Saliferts nitrattest (utan att ha bytt något vatten). Men har låg redoxpotential. Bara runt 150 mV. Vad kan vara problemet? Blir nog till att skaffa en ozonisator. Andra tips?
Postat 31 juli 200520 år Författare Alla djur verkar trivas (hoppas Acropororna gör det också), förökar sig men redoxpotentialen är låg (om den visar rätt).
Postat 22 augusti 200520 år Författare Snabbväxande Montipora (Gorgonian har delvis bäddats in i Montiporan).
Postat 23 augusti 200520 år Författare Hydnophora rigida, Pectinia paeonia, Acropora, Porites lobata och Caulastrea furcata.
Postat 9 september 200519 år Författare Köpte en beg ozonisator som kom idag. Skall prova koppla in den till helgen. Undra om den räcker till? Sander 200.Skall prova köra den vid enstaka tillfällen för att förbättra "glittrigheten" i vattnet och höja redoxpotentialen.
Postat 9 september 200519 år Hej,starta lugnt med ozonet jag kör aldrig över 5mg.det är bättre att köra lågt och längre tid än tvärt om ,du märker direkt om du får ozon i rummet och det är inte bra.Mvh Stefan
Postat 9 september 200519 år Författare 50 mg är minsta inställbara mängd (50-200 mg). Skall prova mig fram under helgen. Det är inte säkert den ger så mycket i o f s eftersom den är begagnad (gamla modellen som Petrol hade).
Postat 9 september 200519 år Hej ,50mg är mycket 10mg var max i 1000v skummaren inan det började lukta,sätt den på ett tid ur .Stoppa dit näsan,den lukten glömmer du aldrig,du kan ha en strumpa med kol på locket till skummaren.Mvh Stefan
Postat 9 september 200519 år Hej! HAr precis köpt ett sådant filter av enn här på forumet men jag som är nybörjare och är lite smått korkad förstår inte riktigt hur jag ska ha skummaren. hur ska den sitta hur högt upp m.m? Hur fungerar koppen ska den fylla med vatten så attd et rinner över? Jag fattar ingetting just nu... Hjälp!
Postat 9 september 200519 år hej! jag löste det där med skummaren själv efter et ttag men min pump har bränt, vet ej varför men den var skållhet när jag tog upp den.. Så nu måste jag köpa en ny till filtret.. Vad ska jag ha? Hade en Aquabee 200 men kan man sätta i en starkare.. t.ex en 3000?
Postat 10 september 200519 år Författare Det blir nog enklast och bäst med en 2000. Du har ju redan reservdelar till den nya om det skulle behövas.
Postat 30 september 200519 år Författare 200 mg ozonisatorn fungerade inte så jag har beställt en Sander C 25 från Tyskland. 2 - 25 mg/h. 1200 kr från Tyskland (dubbelt så dyrt här hemma) och en Pinpoint Ca mätare (som Texas också hade köpt).För ett tag sedan när jag rengjorde skummaren såg jag något som jag inte tänkt på förut. Insuget till nålimpellern (var luftslangen är fästad) var nästan helt igensatt. Rengjorde hålet med en liten borr och startade skummaren igen. Efteråt fick jag höja upp skummaren men ända tömma koppen dagligen. Nu efter ett tag har skumningen lugnat ner sig och man behöver bara tömma koppen 1 -2 ggr/vecka och redoxpotentialen ökat till ca 400 mV.
Postat 3 oktober 200519 år Författare Jaha. Så kom då det man har väntat på. Man klantar till det och det går (nästan) åt helvete. Rengjorde skummaren och lite annat i lördags. Som vanligt vägrar skummaren starta efteråt. Efter flera försök med särtagning av rotorn några gångar startar den äntligen. Använder F2 (feeding break) på IKS:en för att slå av skummaren och sumppumpen. Har på försök kopplat en jordfelsbrytare till sumppumpen och varje gång strömmen bryts måste den återställas igen. Missade det efter skummaren äntligen startat. På söndag morgon ser jag en död Lo vulpinus och en Centropyge flavipectoralis och ett gäng flåsande Chromisar samt några döda och döende räkor. Fattar först inte vad som hänt men ser till slut att sumppumpen inte går. Slår på den, tar upp det döda som syns. Efter ett tag börjar Chromisarna och clownerna återhämta sig. Har håvat upp de fiskar som dött, förutom två fiskar (N. armatus och en stor Z. scopas). De räkor jag hittat döda är kasserade. Kollat nitatet och är bara 1. Vad skall man göra? Vattenbyte? Filtrering?
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.