Postat 15 april 200520 år Troligen en borstmask av något slag.Inhandla en Fridmanii eller något annat djur som äter upp sådan skit så blir allting bra.Fjärilar brukar vara bra på det.
Postat 15 april 200520 år http://www.reefcorner.com/SpecimenSheets/bristleworm.htm"Recently, most hobbyists have come to the conclusion that small bristle worms pose no threat to other tank inhabitants and are in fact good scavengers and add to the biodiversity of the tank"-Aldrig haft ett kar som varit utan dessa och aldrig sett någon skada..
Postat 15 april 200520 år sjunger med i johnny´s kör ,låt dom vara kvar !finns några få av dom där som är "bad guy´s" men dom allra flesta är nyttodjur.Men ta inte i dom!!
Postat 15 april 200520 år Författare sjunger med i johnny´s kör ,låt dom vara kvar !finns några få av dom där som är "bad guy´s" men dom allra flesta är nyttodjur.Men ta inte i dom!!varför inte ta i dom ( nyfiken )
Postat 15 april 200520 år för att dom flesta sticks/bränns ganska ordentligt,vilket i vissa fall kan medföra infektioner.
Postat 16 april 200520 år håller med just den sorten gör ingen större skada utan är ganska bra på att rensa upp om det blir rester från mat eller döda fiskar
Postat 16 april 200520 år Gjorde själv lite närmanden på en bortmask men blev bryskt avvisad och mitt långfinger såg sedan ut som en julgran av borst... Huden blev knottrig och irriterad i ca 2veckor. Kan inte rekommenderas.MVH Peter
Postat 18 april 200520 år här har du lite bilder på vad som händer ifall en bristle worm får snudd på dig =)ser inte mysigt ut ...http://www.freewebs.com/karenssaltwater/thecleanupcrew.htmPeter
Postat 18 april 200520 år Har ett par filterpatroner på mina powerhead för att ta partiklar i vattnet. Sköljer ur den en gång i veckan. Förstod inte i början var det var som kliade så för****at. Kollade under förstoringsglas, det var fullt med taggar. Nu sköljer jag patronerna väldigt försiktigt
Postat 18 april 200520 år köpte sten på jr en gång i tiden.. körde ner handen och skulle ta upp dom och satan vad det stack till... sen fick johan stå och plocka taggar ur mina fingrar med pincett i en halvtimme och handen var ganska svullen efteråt.. så nu när man rör om i karet har jag ALLTID plasthandskar på mig
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.