Postat 3 april 201312 år Hej hur får man bort den sista lagret silikon finns en mycket tunt skikt silikon kvar och får inte bort det hur mkt jag än gör. Och hur mkt måste man ta bort. Har testat kemisk aceton och t-röd.
Postat 3 april 201312 år Siliconborttagning bara att följa instruktionen på burken, funkar bra.http://www.biltema.se/sv/Bygg/Kemikalier/Silikon/Silikonborttagning-364824/
Postat 3 april 201312 år Silikonborttagningen fungerar bra för tunna skikt. Men man måste vara extremt noga med att tvätta bort alla rester efteråt.Annars fräter det sakta upp det nya silikonet man limmat om med.
Postat 3 april 201312 år Du måste också använda ett starkt tvättmedel för att få bort rester av silikonborttagning. Aceton tar inte den. Men efteråt är aceton bra.
Postat 3 april 201312 år Massor av rakblad går åt! De blir slöa ganska så fort. Tröd har en tendens att lämna en röd avlagring på glaset.Jag använder oftast kemisk ren aceton.Man kan även använda fönsterputs med gott resultat (den som bilglas har) Betaclean GC-800.
Postat 7 juli 201312 år Hoppar på lite här Och nu är frågan...funkar biltemas silikonborttagning?? ev så ska jag ta isär ett lite större kar och vill inte spendera 12 tim på bortaplan med att få blodiga såriga händer av div rakblad och piano trådar utan tänkte om det va smidigare att kleta på silikonborttagning och sen mer eller mindre lyfta isär karet med lite skärande Är det någon som testat och i så fall vilket resultat blev det och vad ska man göra rent glaset med för utom aceton innan limning igen????/timmpa
Postat 7 juli 201312 år Författare Jag tyckte det var skit! Jag skulle inte kleta på det på ett försigkomnast kar skulle skära ner det med pianotråd eller kniv. För tänk om det bara "lossnar" inte för att jag tror det gör det. Blir bara kladdigt.
Postat 7 juli 201312 år hmm ok....det är ju lite segt att skära silikon även om man tar en svetstång och knäpper fast rakbladet med...kan man använda någon form av "glidmedel" för bladet annars om det finns villiga som vill lyfta lite runt uppsala så slipper jag ta isär det he he he karet väger bara lite över 200Kg så det är inte så tungt men måste ut genom ett fönster och alla "kompisar" är som bortblåsta
Postat 7 juli 201312 år En bra mattkniv kan funka. Det hat jag använt vid nåt tillfälle om det inte är för tight mellan glasen
Postat 7 juli 201312 år ok kanske blir lättast endå med kniv/rakblad.....snart semester så då gör det inget om man springer runt med fingrarna i paket ha ha ha
Postat 7 juli 201312 år Skalpell är bra, både till att sprätta isär karen och till att få bort silikon. En nackdel är dock att man kan skära sig nåt alldeles gruvligt om man inte har noga koll på vad man har för sig.
Postat 8 juli 201312 år Han som har karet i dag har provat med skalpell nu och den går inte imellan men rakblad kanske är tunnare ??
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.