Postat 9 april 201312 år Tja SG!Har för nuvarande jobb inom bil industrin som bilplåtslagare(laga krockskadade bilar:)) Har jobbat med det i snart 5år och känner att jag vill göra något roligt med mitt liv, jag har väll gjort lite höjdpunkter som tagit körkort, dykarlicens och stått utanför systemblolaget med AA innan öppning på en vardag samma dag som man fyllde 18.Har alltid haft en stark koppling till vatten, därför vill jag nu skola om mig till marinbiolog heller ta tag i dykningen och läsa upp till instruktör. Hur stor är chansen att bli stationerad på bali, malaysia lr hawaii ? om man nu skulle plugga om! Som dykarinstruktör finns alltid bra chanser utomlands, Marinbiolog är ju däremot svårare! många får ju inte alls sitt drömjobb, som mitt att vara ute i klarare vatten och se underbara rev och inte sunkiga östersjön lr vara kommunalt anställd och testa dricksvattnet.Detta kanske är fel forum men skriver här ändå, hoppas ni förstår:)
Postat 9 april 201312 år Tja SG!Har för nuvarande jobb inom bil industrin som bilplåtslagare(laga krockskadade bilar:)) Har jobbat med det i snart 5år och känner att jag vill göra något roligt med mitt liv, jag har väll gjort lite höjdpunkter som tagit körkort, dykarlicens och stått utanför systemblolaget med AA innan öppning på en vardag samma dag som man fyllde 18.Har alltid haft en stark koppling till vatten, därför vill jag nu skola om mig till marinbiolog heller ta tag i dykningen och läsa upp till instruktör. Hur stor är chansen att bli stationerad på bali, malaysia lr hawaii ? om man nu skulle plugga om! Som dykarinstruktör finns alltid bra chanser utomlands, Marinbiolog är ju däremot svårare! många får ju inte alls sitt drömjobb, som mitt att vara ute i klarare vatten och se underbara rev och inte sunkiga östersjön lr vara kommunalt anställd och testa dricksvattnet.Detta kanske är fel forum men skriver här ändå, hoppas ni förstår:)Jag skulle satsat på en ingenjörsutbildning med inriktning mot miljö/hållbarhet istället, jag tror du kan söka dig till en bredare arbetsmarknad med det i bagaget.ex http://www.slu.se/sv/utbildning/grundniva/civing-miljovatten/
Postat 9 april 201312 år 70 000 om du inte är EU-medborgare. Annars är det "bara" studielånet som kostar
Postat 9 april 201312 år Visst kostar utbildningen, men den får de som jobbar och betalar skatt bekosta.Du behöver bara betala kurslitteratur, kåravgifter mm om man tycker det är nödvändigt.Studielån är ju inget krav men är som sagt ett lån som ska betalas igen (dock med bra ränta), studiebidrag får man dock plocka ut utan återbetalningsskyldighet (förutsatt att du är berättigad)
Postat 9 april 201312 år Författare Blev lite orolig itag måste plugga upp ämnena som står där matte är inte min starka sida
Postat 9 april 201312 år Blev lite orolig itag måste plugga upp ämnena som står där matte är inte min starka sida Du kan läsa tekniskt basår/termin. Där pluggar du upp behörighet till ingenjörsutbildningarna (matte, fysik, kemi) och får samtidigt garantiplats på en ingenjörsutbildning.
Postat 9 april 201312 år Eftersom jag själv funtar på att bli marinbiolog och också måste plugga upp ämnen (matte, fysik och kemi) så vad krävs det för att läsa tekniskt basår/termin?
Postat 9 april 201312 år Krävs väl nästan ingenting för att läsa tekniskt basår. Gymnasieutbildning eller liknande samt godkänt(eller tvåa tror jag) i matte B verkar Chalmers kräva. Jag tror Matte C och D brukar vara inkluderade i tekniskt basår så det känns ju logiskt att de vill att man klarat B först.Men det är lättast att kolla på den skolan du vill läsa på helt enkelt. Men som regel är det nog ganska låga krav då det är kompletteringar till gymnasiebetygen man får, det räknas inte som högskolestudier med tekniskt basår.
Postat 9 april 201312 år Teknikskt basår var från början en möjlighet för de som inte läst naturorienterat på gymnasiet att få behörighet till naturvetenskapliga universitetsutbildningar. Det var alltså väldigt låga intagningskrav och de tog ofta in ett stort överskott, när jag läste det tog de in alla som sökte. Nu har det dock ändrats och det är inte helt enkelt att komma in där. Till denna vår krävdes det 1,1 på högskoleprovet, även om detta inte är jättehögt rent generellt så är det högt med tanke på vad grundtanken med programmet var. Jämför med lärare som krävde 0,1 (!) på högskoleprovet i år.Behörigheten låg på matte B för basår och matte C för bastermin, men kolla på länken det kan ha ändratshttp://www.kth.se/utbildning/program/teknisk-basutbildning/tekniskt-basar-60-hp-1.705
Postat 9 april 201312 år Kanske till hjälp: http://www.dykarna.nu/forum/om-man-vill-bli-marinbiolog-274145/274364.html
Postat 9 april 201312 år Dom jag har träffat som jobbat med detta i asien verkar mer sett det som ett äventyr + drygat ut resekassan.Så svahn har nog rätt i det e dåligt betalt..Sessongsjobb i sverige sommartid och Dykinstruktör vintern så funkar det nog.
Postat 9 april 201312 år Man kan ju jobba med allt möjligt. Exempelvis är svenska sjuksköterskor väldigt kompetenta och högt eftertraktade i större delen av världen. Om man jobbar som svensk sjuksköterska i australien/hawaii har du ju inte långt till dyken på din fritid. Tror inte du ska hänga upp dig för mycket med att jobba med just reven/havet, även om det så klart är spännande. Fundera runt lite vad det finns för jobb du kan få som gör att du kan befinna dig på dessa platser och som du kan utnyttja på din lediga tid. Det är oftast roligare att dyka/utforska när man vill i stället för att man måste... "best way to kill a hobby is to make your living from it..."
Postat 10 april 201312 år Som dykinstruktör så får du till stor del ta ut nybörjare till en platt sandbotten på 10 meters djup och lära dem växelandas och tömma masken... inte så stor del av dyken som är "häftiga" heller.
Postat 10 april 201312 år Precis som ny instruktör utomlands blir det oftast bassängen å upp dyk ev gäster efter ett tag. Inte alla fancy å ligga å räkna kakelplattor på botten Skulle ta instruktör certert här i Sverige å sedan söka jobb. Jobbade som DM i Sverige under 4 år sommar å mer i slutet bara gästdyk å guidning (marinbiologi) mm även båtförare.Var på väg till Thailand (kho lanta) å allt var klart men så hände en olycka å jag backade ut. Men man lever med dykningen å får betalt för vare kund man raggar å äter oftast gratis då man skapat relation med resturang så man tar med sina kunder till deras ställe. Ev så får man fickpengar å dricks om man vart duktig som guide/instr/DM7st dykarcert gjorda å PADI som organisation /Christian
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.