Postat 29 juli 201312 år Vilket po4 test är bäst i låga nivåer. Då priset är detsammahanna phosfor test nr736 om du ska ha digital.hanna, merchary-nagel, deltec om du vill köra mauellt
Postat 29 juli 201312 år hanna phosfor test nr736 om du ska ha digital.hanna, merchary-nagel, deltec om du vill köra mauelltÄr Hanna 736 bättre än 713?
Postat 29 juli 201312 år Bättre, ja om du menar att den mäter fosfor, vilket gör att den mäter på "ultra Låga" nivåer med större säkerhet enligt tillverkaren.
Postat 29 juli 201312 år ±0.04 ppm ±4% of reading accuracy med 713±5 ppb ±5% of reading accuracy med 736OBS att parts per billion betyder att 5 ppb är samma som 0,02 ppm av fosfat i felmarginal.Alltså inga större problem.Dock skall man veta att 736an "endast" läser upp till 200 ppb vilket är 0,6 i fosfat.Visst man borde inte någonsin behöva mäta mer än detta, men bra att notera.
Postat 29 juli 201312 år Rowa-merck-D&D är samma test - problemet är att det inte verkar gå att få tag i just nu.Nyos verkar vara Macheray&Nagels testHanna funkar utmärkt även i vanliga Lo-range version, så slipper man räkna om från fosfor.FaunaMarin ligger också i den här nivån av tester.
Postat 29 juli 201312 år Jag har hört ngt rykte om att Hanna 713 numera inte ska räknas som lämplig för saltvatten, men inte hittat ngn källa eller kunnat bekräfta det på ngt vis. Är det ngn annan som har ngt att gå på där?
Postat 29 juli 201312 år Inte hört något sådant, men det är väl bara att hålla utkik, tråkigt i så fall då jag tycker den funkar bra..
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.