Postat 11 juni 201411 år Tjena! Jag har en Acropora som när man synar den verkar lite infesterad.På 3-4 ställen kan man se att den har en lite större död utväxt och synar man den noga så kan man se små armar sticka ut och vifta ur dem.På vissa ställen kan man även se att det bor små filtrerare istället för polyper.På en månad har den vitnat helt vid roten men den står iofs i skuggan där.Annars tycker jag den är fin i färgen och verkar må bra men oroar mig för att detta skall sprida sig.
Postat 12 juni 201411 år Klipp bort det döda.Att den vitnar vid roten är säkerligen istället rekaterat till att den inte får ljus. Kör du LED rakt uppifrån?Komplettera med några T5 rör längs långsidorna på karet.
Postat 12 juni 201411 år Författare Klipp bort det döda.Som man ser är utväxten mitt på en gren, knipsa hela den grenen eller försöka skära ut en och lämna ett hål?
Postat 12 juni 201411 år Knipsa en bit in på frisk vävnad.Det ser ut som någon form av rörbyggare, så den har säkert grävt ned sig. Det borde gå att se när du klipper om du får bort allt.
Postat 12 juni 201411 år Jag har flera gg stoppat lite vävnadsdöd genom att droppa cyanoakrylat ( vanligt superlim) på stället där vävnadsdöden uppstått och en bit ut på den friska vävnaden. Det sätter nog stopp för den lilla krabaten på bild också.
Postat 12 juni 201411 år Författare Att den vitnar vid roten är säkerligen istället rekaterat till att den inte får ljus. Kör du LED rakt uppifrån?Usch! Efter att ha sökt runt lite misstänker jag att jag är drabbad av STN efter att ha synat en annan acropora också.
Postat 24 november 201410 år Hur gick det med Acroporan ???Är också nyfiken på vad som hände med dina små filtrerare som bosatt sig där polyperna skulle sitta.Köpte en Acropora Tricolor igår i butik.Och upptäckte när jag kom hem att minst tre stycken filtrerare (eller vad det nu är) bosatt sig på platser där polyper borde finnasOch just dessa områden har en liten vit yta runt bohålet.Någon som vet om detta är ohyra som tar över korallen....eller ...
Postat 24 november 201410 år Det är vermetider, extremt vanligt på iallafall Acropora & Stylopora. De skadar korallen och skall helst bort, även om en frisk & stark stenkorall klarar sig fint med dem. De gräver hyfsat djupa gångar i korallen och antingen klipper man bort en bit eller så limmar man igen hålen med cyanoakrylat. Jag har testat att köra ner en nål i hålen, men det har inte fungerat så bra.
Postat 24 november 201410 år Författare Denna korall gick hårt åt i sommarvärmen men jag lyckades rädda en av grenarna som lever än.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.