Postat 13 augusti 201411 år Min MI äter allt, men lägger inte på sig vikt. De vill ju gärna ha svamp i sin diet, men det lär ju vara omöjligt att ha tillräcklig reproduktion i karet.Så vad ger man dem? Det lär väl finnas köpefoder som passar? Champinjoner?
Postat 13 augusti 201411 år Svampdjur är inte det minsta släkt med schampinjoner. Det finns foder. T.ex Ocean Nutrition Angel Formula.
Postat 13 augusti 201411 år Författare Champinjoner var naturligtvis ett skämt. Ok angel formula då. Finns det alternativ?
Postat 13 augusti 201411 år Författare Drygt att intw kunna veställa frysfoder. Finns inget torrt som innehåller svamp?
Postat 13 augusti 201411 år Brightwell Aquatics har ngt de kallar Angelixir. Det är spårämnen, vitaminer och annat som svampätande fiskar såsom kejsare behöver. Man droppar det över torr eller frysfodret. Om det hjälper/funkar/behövs på Moorish Idol vet jag inte dock. Jag använder det själv till Pygoplites diacanthus.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.