Postat 17 januari 200421 år Tänkte köpa mig ett par Tridacna i lite blandade färger. Är det någon som kan ge lite tips? Är de svåra att ha?
Postat 17 januari 200421 år Hehe...och jag som funderade på att lägga ut en länk till ett gratis kapitel ur en bok jag hittade igår men kände mig lite lat...här kommer den iaf: http://www.wetwebmedia.com/BookMatters/WWM/NMA-RI/NMA-RI_Tri dacnids-demo.pdf
Postat 17 januari 200421 år Se till att de är i gott skick när du köper dem. Se till att du har stabila och "lysande" vattenvärden. Ladda upp med kalcium, för det kommer att behövas!!!
Postat 14 maj 200421 år Jag har ett litet problem, någon kanske kan ge mig lite råd ???Min Tridacna mussla har en passagerare som är en glasros, den har klämmt sig in i sidan av skalet. Jag har inga problem med glasrosorna i övrigt då jag har dödat alla jag har sett. Vågar jag spruta på lite citron/hydroxid lösning ????? Misstänker att det kan skada musslans mantlar!Någon som har haft samma problem eller något gott råd, så är tippsen hjärtligt välkommnaHa det gott/Gowman
Postat 14 maj 200421 år Läste något om att man just skulle passa sig så att man inte fick detta på musslan men om du tar upp den över ytan(musslan stängd givetvis) och sprutar på,följt av lite epoxy så borde det väl inte vara någon fara eller?
Postat 14 maj 200421 år Jag hade en som hade en glasros på sig. Jag skrapa bort den från skalet och den har inte återkommit igen.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.