Postat 19 maj 20169 år Jag tänkte prova på salt och av olika skäl blir det ett litet kar, mest sannolikt 63l med måtten 60x30x35. Då jag var förbi Stig i Gemla på rekognoscering fick jag hybris och köpte delar till en ledramp. 13 blå + 13 vita med 90-graders linser, drivare och fläkt. Tanken är att använda Bauhaus fyrkantrör. Jag tänkte placera dioderna parvis blå/vit men hur bör de fördelas och var sätter jag drivarna? Är denna fördelning lämplig med tanke på karets mått och kan jag sätta drivarna på samma yta som dioderna?
Postat 19 maj 20169 år Hur högt över ytan tänker du har rampen? Om du tänker på att med 90 graders linser så kommer den belysta ytan att vara en cirkel med radien = avståndet från din LED. Ex: LEDen sitter 10 cm ovanför en yta då kommer den belysa en cirkel på 20 cm centrerad rakt under. Du vill med andra ord inte ha LED ända ut i kanten på karet eftersom en del ljus kommer att försvinna då. Lagom ängd på rampen kan ju vara 30 cm (kanske ända till 40 om den ligger direkt ovanför karet. Drivarna hade jag monterat i en låda vid sidan om så slipper du ha 220V ovanför saltvatten. Gör du rampen i separata delar tex två längsgående så kan du justera in ljuset efter behov.
Postat 19 maj 20169 år Författare Tack! Drivarna vid sidan av. Vilken typ av låda föreslår du? Jag tänkte ha rampen som en enhet mitt över karet. Det finns utrymme för upp till 30cm ovanför. Om jag byter linser till 60 grader och arrangerar enligt nedan så täcker det 60x40 vid vattenytan vid max höjd? Eller skall jag blanda in 20 graders linser också? Ändrat 19 maj 20169 år av Catchio
Postat 19 maj 20169 år Om profilen är 10 bred blir det 10 cm framför och bakom den skall täcka med ljus. För att få samma täckning i sidled är det lämpligt att fördela dioderna på 60 - 10 - 10 = 40 cm längd i profilen. 60 eller 90 grader skiljer mest på hur högt över karet rampen bör vara. Men det blir mindre färgade skuggor med 90 grader. Det ligger ett plåtslageri på Smedjegatan som jag tror kan ha fyrkantprofil hemma. De kapar i så fall enligt önskemål. I Växjö så är det väl bara Kjell och Clas som kan tänkas ha lådor hemma till drivarna.
Postat 19 maj 20169 år Författare Tack Stig! Då kör jag på 40cm och 90 graders linser. Vilken typ av låda är det jag skall leta efter? Skall den vara IP-klassad eller ventilerad...?
Postat 20 maj 20169 år Helst en plåtlåda då den leder ut värme bättre. Men du har tur om du hittar någon så det är bara att montera in och se om det blir varmt efteråt.
Postat 19 juni 20169 år Författare Nå, dålig bild men jag lovade Stig, när jag köpte delarna, att berätta hur det gick så efter mycket onödigt kladdande så är den nu provmonterad i den tänkta akvariemöbeln. Ändrat 19 juni 20169 år av Catchio
Postat 19 juni 20169 år Ser ju bra ut. Snygg möbel. Nu fattas bara skyddsglaset till armaturen. (Och kanske akvariet).
Postat 22 juni 20169 år Författare Blir nog en annan placering av karet. Finns det några fästen för att sätta DIY-ledramp på/över akvariet?
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.