Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Vad är detta för något? Alldeles under ögat kan man se flera små hål (eller är det prickar?) på den vita bandet, ytterligare några syns närmare kanten på gällocket. Den översta bilden togs 160529, när fisken gått en vecka i mitt akvarium. Den andra bilden togs 160909, man kan se att de övre hålen blivit större nu. Även på andra sidan av huvudet finns ett par stora hål alldeles nedanför ögat.

 

160529.jpg160909.jpg

 

 

Postat
  • Författare

Kan det vara HLLE? Men i den här studien: http://www.coralmagazine-us.com/content/activated-carbon-hlle-smoking-gun-found tog det 20 dagar för de första symptomen att visa sig, och mitt översta foto är taget bara två veckor efter inköp (varav 9 dagar först tillbringades i TTM-hinkar). Jag vet inte hur länge fisken gick i butiken innan.

 

 

Postat

Det finns flera orsaker till hålsjukan. Det kan vara aktivt kol eller damm från järnbaserad fosfatremover men oftast är den nog bakteriell och relaterad till smitta och-eller stress.

Så TTM hinkar med olika vatten eller sötvattendopp mm kan bidra.

Ändrat av stigigemla

Postat
  • Författare

I slutet av juni bytte jag till en ny kolsort som dammade lite, men då hade fisken redan börjat få symptom (den tidigare kolsorten har jag använt ihop med andra Zebrasoma utan problem). Har enbart använt aluminiumbaserad fosfatbindare. Stress kan möjligen vara en förklaring, den här fisken är lite skygg av sig även om den börjat bli modigare senaste månaden.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.