Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Har köpt ett startkit med olika tester för min uppstart. Har hörttalas om såkallad Hanna checker. Vilken ska man ha om man köper en sådan? Vad är det man oftast behöver testa??

Postat

Hej

när det gäller hanna så är det phosphate testet man ska ha för ex. Salifert så är det väldigt opålitligt det man får fram där är en vägledning till att om man kanske har mycket phosphate

nu i början är det nitrate,nitrit, Ph sen när du får förbrukning i karet så tillkommer de andra mg,ca,kh

mvh

Postat

Egentligen behöver man inte testa särskilt mycket, det beror till stor del på hur känsliga djur man har:

 

När man blandar salt behöver man förstås testa salthalt och temperatur. Man bör även hålla koll på temperaturen i karet regelbundet eftersom värmare är opålitliga apparater.

 

Vid inkörningen kan man testa ammonium eller nitrit, fast tar man det försiktigt med matningen i början behövs det nog inte.

 

När karet varit igång några månader kan man testa salthalt, KH, nitrat och fosfat ibland för att se hur värdena förändras. När man får tillväxt av stenkoraller mm kan man kanske även testa kalcium och magnesium då och då (noggrannare om man har känsliga arter).

 

Förändring av olika spårämnen tror jag är onödigt att testa i vanliga fall, vanliga vattenbyten borde återställa värdena på ett både enklare och exaktare sätt än om man själv skall dosera tillsatser.

 

 

Ändrat av Christian J

Postat

Optimalt är ju också att ha koll på KH och hur mycket det dippar per dag och buffra därefter, om man har mycket stenkoraller. Det är då många börjar med doserpumpar. Har du några få stenkoraller och mest mjukisar och gör vattenbyten så håller det sig stabilt länge. I ett kar jag hade tidigare kunde det gå veckor utan att jag gjorde ett enda test (inte optimalt), dock hade jag inte heller världens känsligaste djur och inte heller ett hårt belastat system. 

 

Generellt är det dock främst näringsämnena fosfat och nitrat som man måste mest ha koll på, och med fosfaten gör ju hanna checkern ett bra jobb.

 

Har du bra KH behöver du generellt inte oroa dig över pH i så stor omfattning.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.