Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat
1 timme sedan, Henric sa:

Var har de varit o kontrollerat?

Lerum kommun har skickat ut papper som talar om en kommande kontroll

 

MVH Lasse

Ändrat av Lasse

Postat

Det hänvisar till ett inlägg i tråden om Mo där någon Stockholmare sa att han fått reda på att vodka var värre än NoPoX vad gäller Mo. Han angav Fredrik på Triton som källa och det gjorde att jag drog slutsatsen att det var Triton i Stockholm - inte Triton Lab - de har aldrig nämnt Vodka som källa nämligen.

 Ursäkta oklar formulering och syfte till annan tråd

 

MVH Lasse

Ändrat av Lasse

Postat
  • Författare

Vi kan nog bortse det där med Vodka/Mo tills vi vet mer. Men om ngn som kör vodka och har gjort ett icp : Vad fick du/ni i Molybdenum ? Och hur stor dos på hur stor volym och hur länge. Så har vi ngt att gå på. @Lasse tex ;)

Postat

Aquaforest salt har väldigt låg mängd sulphur i sitt salt,bara konstaterande av flera efter icp-test.

Läste också att Nopox innehåller tydligen ganska stora mängder mo enligt Tim cardwell (stavning) från triton-lab vilket gör att nu ofta överstiger rek. Vis nopox användning (iofs bra om man ligger lågt ;-)) 

Postat

Jag fick svar från mitt första ICP hos Triton nu i veckan som var.

 

Låga nivåer av Aluminium

Låga nivåer av Bly

För högt Lithium

För högt Molybdenum

Något förhöjt Zink

 

Jag startade upp med RO/DI vatten med Vertex bästa anläggning, kompletterad med ett Aqua Light silikatfilter. Lät anläggningen gå 100 liter vatten rakt ner i avloppet innan jag började fylla akvariet. Salt är RedSea Coral Pro. Som sten körde jag Carib Sea Life Rock, väl avsköljd. Sand är Natures ocean, Black beach sand. Alla komponenter var väl rengjorda innan jag startade upp karet. Jag körade också Red Seas startprogram inkl. Nopox. Men kör inte Nopox nu efter startprogrammet. Det var max 10 cl Nopox i uppstartskittet.

 

Jag har nu bytt 150 liter vatten och ska fortsätta byta igenom karet ordentligt, vilket jag ändå tänkt göra när uppstarten var genomförd. Ska köra en analys till om nån vecka. Ska bli intressant vad som kvarstår. Undrar också var dessa olika ämnen kommer ifrån.

 

Ändrat av Maglofster

  • 3 veckor senare...

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.