Postat 25 augusti 20187 år Jag är lite fundersam på hur det kan komma sig att jag en dag har 10st små sniglar ca 5mm i akvariet och nästa dag är de borta. Detta har hänt flera gånger. Har någon en förklaring? Se bild (den lilla sitter på skalet, de flesta småsniglarna är vitrandiga)
Postat 25 augusti 20187 år Författare Det kan såklart röra sig om en egen art och inte avkomma från de större som jag först trodde
Postat 26 augusti 20187 år Normalt sett skall snäckor sitta i sitt gömställe över dagen och vara nattaktiva. Och det kan så klart vara någon fisk som tycker det är gott. (Sniglar drunknar i vatten)
Postat 26 augusti 20187 år Jag har snäckor som kan vara borta i flera veckor för att sedan visa sig igen. MVH Lasse
Postat 1 september 20187 år Författare Ja tack för svar. Snäckorna är i alla fall inte uppätna av fisk. Eftersom det inte finns någon fisk i akvariet sedan 1 år tillbaka. (Det blir lättare att åka iväg på semester då.)
Postat 2 september 20187 år I mitt akvarium finns ett rikligt bestånd av dessa småsnäckor. Det största exemplaret som är ca 2-3cm ser jag väldigt sällan, då de är i grund och botten nattaktiva. På kvällen när ljuset börjar dimma ner så kan man se att de kommer fram på stenen, och på dagtid är det inte mycket rörelse om ens alls.
Postat 3 september 20186 år Författare Så måste det vara. Nu en annan grej.. är detta en krabba? jag såg inga klor.. bilden är tagen i morse.
Postat 3 september 20186 år Författare Har någon sett en sån här förut. Det ser ut att vara en nakensnäcka.. inget skal ca 2-3cm. På sista bilden ställer den sig upp och skjuter ut någon vit vätska (jag vet vad du tänker på)
Postat 3 september 20186 år Snäckan ser ut som en Stomatella. Det finns ett skal inne i ryggsäcken. Och visst ät det vänstra sidan av en krabba.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.