Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Kalkalger men även andra kalkbildande organismer som växer på rutorna kan påverka KH o Ca förbrukningen mer än du tror. 
särskilt i kar där man redan kämpar med hög förbrukning då kanske kalkeaktorn orkar inte , och Ballingdosen blir så hög så man får viss utfällning på grund av högt lokalt pH , ledandes till att man får dosera mer än vad som förklaras av biologisk tillväxt. 
I sådana lägen kan det vara värt att prova att rensa rutorna. 
 

Bilden nedan visar hur Kh samt autodoseringen ändras /justeras när jag skrapat. 
 

/Jonas 

 

1A298B07-AE2E-4D5E-891F-DE66A67B0FE0.jpeg

174EABCB-5009-40E8-A348-D193459484D4.jpeg

Postat
  • Författare

Min kh/ca konsumtion sjönk alltså med 30% efter att rutorna skrapats fria från kalkalger. Och då hade jag inte så mkt ens. 

Postat

Spännande! Inte en orimlig slutsats. Om inte de skrapade kalkalgerna sugs ut, borde de inte då kunna sprida sig i akvariet och fördela ut populationen mer så att de inom en kort tid växt fast någon annanstans och växer mer? Eller brukar kalkalgerna dö av att de skrapas loss?

 

Vad mäter din graf, är det kh värdet eller förbrukningen av kh?

 

Ser ut som att dina pH toppar krympte med efter  skrapningen. Kan det vara minskad fotosyntes med resulterande Co2 konsumption över dagen pga färre alger i akvariet eller en tillfällighet? 

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.