January 22, 20233 yr Fru och döttrar vill ha en koffertfisk. Har för mig att den är känslig, blir gigantisk och förgiftar vattnet om de dör? 1998 ville min fru absolut ha ett sjö äpple. Frågade och det skulle inte vara några problem! Fastnade i en pump, fiskarna tvärdog. Sa vad har ni för erfarenheter - törs man?
January 22, 20233 yr Min första följdfråga vilken specifik art vi pratar om här, det kommer nog hjälpa dig att få mycket mera förlitliga svar! Då det finns iaf 30 arter inom koffertfiskar kan det skilja sig rejält mellan arter.
January 22, 20233 yr Jag gissar på Ostracion meleagris? 😀 De verkar bara bli 25cm. Jag skulle nog ta risken (någon måste ju vara först), men kanske inte i ett kar med ovanligt dyra eller sällsynta fiskar? Här sägs det att de bara avger gift när de är stressade, inte när de dör:https://www.reef2reef.com/threads/does-anyone-keep-spotted-or-white-spotted-boxfish-ostracion-meleagris.941935/ Exemplar som kläckts och fötts upp i fångenskap verkar inte innehålla gift, men sådana fiskar säljs väl inte ännu: https://www.frankbaensch.com/marine-aquarium-fish-culture/my-research/spotted-boxfish-culture/ Fodret verkar vara ett problem om man inte har t ex levande maskar, så risken är att de inte lever så länge:https://marsh-reef.org/index.php?threads/blue-boxfish-not-eating.58501/
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.