Gå till innehåll

Rekommenderade inlägg

Postat (ändrat)

Hej. 
jag har lite problem den står fisken Paracanthurus hepatus och  bråka med en clownfisk och döda några. 

jag ligger fisken i sump  två veckor när jag tillbaka till akvarium det brukar igen
jag behöver hjälp. vad ska göra

IMG_0137.jpeg

Ändrat av wisam husam
  • wisam husam ändrade titeln till Hjälp Paracanthurus hepatus
Postat

Hur stort är akvariet. Det är en aggressiv fisk som kräver en hel del utrymme. Du kan testa med att sätta en spegel på utsidan av kortsidan. Det hjälper ibland för att avleda aggressiviteten - den slår sig trött på sin egen spegelbild

 

MVH Lasse

Postat

Vissa fiskar kan få för sig att gå på andra. Ibland är det på grund av brist på mat, ont om utrymme men också ont om gömställen. Sjukdom kan även irritera. 

 

Hur ser scapen ut? Har varje fisk egna gömställen de tar sig till vid behov? 

 

Hur ser din matningsrutin ut?

Postat
On 2025-03-28 at 14:45, kaptenen skrev:

Vissa fiskar kan få för sig att gå på andra. Ibland är det på grund av brist på mat, ont om utrymme men också ont om gömställen. Sjukdom kan även irritera. 

 

Hur ser scapen ut? Har varje fisk egna gömställen de tar sig till vid behov? 

 

Hur ser din matningsrutin ut?

jag har ett år akvarium och jag har ingen problem. Efter några dagar fisk började bråka några  clownfisk . finns  gömställen men clown fiske. Allt framme och lite lugn

en gång eller två gånger eller tre gånger dag  matning

 

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Ditt tidigare innehåll har återskapats.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Skapa Ny...