Gå till innehåll

Rekommenderade inlägg

Postat

Har köpt mig en kh maskin men får ej till det med kalibreringen för vatten pumpen.

man ska ju väga glasbehållaren sedan nolla vågen så sätts pumpen ihåg och körs i 15sekundet skriver in värdet som står på vågen i appen. 
Steg 2 torka åter behållaren ren skruv upp vikten 49.86grsm i appen sen så går  ju p utmoen  igång igen 5min

skriver då in vikten man ser på vågen men där bor det error 

ska man skriva in vikten - glasbehållaren eller allt ihopa som jag får error för.

 

 

tacksam för hjälp

 

Postat

De har ändrat kalibreringen lite under åren men som jag minns det (inte kalibrerat min sen i julas) 

Ta aldrig bort glaset från vågen och sätt på den på vågen igen. Det har jag slutat med. Du får lätt lite olika värden på vågen när du pillar för mkt.

Ställ glaset på vågen, 0:a. (tare). Låt kalibreringen pumpa sina 15 sekunder. Skriv in värdet. 

Låt glaset stå kvar, 0:a igen. Nu vill väl pumpen köra så du ser att den ger rätt volym och du ska få ett värde som ligger inom en tolerans. 50ml vill jag minnas. Och det skall vara 49,5-50,5ml för att vara  godkänt.

Vissa kör bara på värdet vatten = 1ml=1g.  Jag brukar ta hänsyn till att mitt vatten väger 1.026g/ml då det är min salthalt. Men bägge ska funka.

När den sedan mäter kh så kommer det förmodligen inte stämma med ett ditt vanliga test(tex salifert, hanna mm) 

Då kan du under inställningar lägga in en avikelse. Om maskinen säger 8,5men salifert 7,9 kan du skriva ditt manuellt mätta värde så maskinen drar av skillnaden fortsättningsvis och överensstämmer med ditt manuella. Jag har min så den överensstämmer med salifert. Kalibrerar inte om eller rengör den förrän jag tycker den avviker. Den kan bli skitig o vilja kalibrera men min ger iallafall rätt värde ett halvår efter senaste kalibrering,

Jag kalibrerar bara när jag blandat ny batch av referensvätska.

Allt kan tyckas vara lite krångligt i början men när du fått grepp om det är det en grym maskin jag aldrig skulle vilja byta ut.

 

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Ditt tidigare innehåll har återskapats.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Skapa Ny...