Postat 26 aprilApr 26 Hej. Är det viktigt att även ha en doppvärmare i sumpen? Jag har ett Red Sea Reef 250 där jag endast har en doppvärmare - på 25 grader - monterad bredvid utloppsrören. Har läst att många brukar "gömma" värmaren där. Duger det eller är det bra att ha en i sumpen för att få en jämn värme?
Postat 27 aprilApr 27 En del långsamma djur kanske sätter sig på värmaren när den är stoppad, och bränner sig sedan när den startar. Annars är det nog främst för att man inte vill att värmaren skall synas i karet. Har även läst att vissa fiskar (tryckare?) kan bita sönder värmare, men då borde väl även pumparnas sladdar vara i riskzonen?
Postat 29 aprilApr 29 Alltid haft doppvärmare i sumpen i de kar jag haft sump. Vattnet cirkulerar så pass mycket så det får i det stora hela samma temperatur. Kan vara någon grad varmare i det fack där just värmaren sitter.
Postat 30 aprilApr 30 Viktigt att veta är att om man har extern temperaturstyrning av värmaren så skall mätaren för styrningen sitta i samma fack som värmaren. Sitter värmaren i visningsdelen så måste tempgivaren sitta där också. En annan fråga är vilken typ av värmare man skall ha. De allra flesta väljer nog glasvärmare med intern temperaturkontroll. Jag har däremot en titanvärmare utan intern tempkontroll. Det av följande orsaker 1) en glasvärmare som går sönder i ett saltvattenskar är en dödsfälla. Ledningsförmågan är oerhört mycket bättre än i sötvatten 2) Det är inte frågan om den inre tempkontrollen går sönder - frågan är när! Det är ofta en bimetallsbrytare som kan svetsa ihop sig själv. 3) om man jordar titanvärmaren - vilket man skall - så fungerar den som en jordprobe också MVH Lasse
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.