Uppfräschning
Efter att ha spenderat en del tid nere i filterrummet blev jag mer och mer irriterad över att de två sumparna inte såg så fräscha ut, bestämde mig då för att ge mig på dessa och skrapa rent från ful färg och mängder av silikonrester.
Två kvällar senare och ett ton med rakblad och ömma händer/fingrar var allt äntligen i så bra finish det gick att få dem.
Borrning - del 2
Möblerade om sumparna, så den med hål hamnade hamnade ovanför.
Passade även på att borra upp ytterligare ett hål i ena sumpen för bättre kontroll av flöden och genomföring mellan sump 1 och 2.
Nu finns det plats för både 40 mm och 32 mm genomföring.
Ommålning
- Med oväntad hjälp
Dag tre så fick jag hjälp av min lilla son på 3-år att måla om sidorna med ny färg och gissa om man blev imponerad då han inte spillde en droppe på golvet eller målade utanför till skillnad från sin pappa
DIY - Mini Projekt
- inspektionsrör
Kom på en idé om att jag ville ha en bit av rören synliga så man har koll på mängden syre som dras ner i rören samt om det bildas alger och annat skräp o rören - bättre kunna se än att gissa när och om det är dags att dra piprensaren genom rören.
Jag fick tag på en bit 40 mm transparent akrylrör som jag satte två stycken unioner på för att enkelt kunna se och demontera vid eventuell rengöring. Blev totalt 4 st av denna skapelse som senare ska monteras i ett litet mörkare ställe för att förhindra att alger börjar växa i dem. Nu kommer jag inte behöva gissa mig till om kranar mm är inställda rätt , bara titta i rören.
DIY - Bio filter
- the return of bio balls
Efter många tankar och ideér om hur den biologiska filtreringen ska fungera så fick jag även en del svar här i tråden , b.l.a av Lasse som rekommenderade ett Trickle-filter. Jag åkte även ett par turer fram och tillbaka till Aqua Stockholm för att noggrant studera deras lösning för filtrering med biobollar/bioringar.
För att inte underdimensionera något valde jag att ta i en hel del, 125 liter totalt och över 50 cm hög box byggdes av akryl jag hade liggandes hemma.
Även om boxen har grymt stor volym så går det att reducera storleken av bio media med vanligt plastgaller.
Det som återstår i nuläget är att bestämma höjden på benen till boxen men det får bli när jag beställt glas till indelning av sumpen.
Dropp-plattan borrades först med en mängd hål och som avslutning valde jag att lägga någon timme till på den genom att försänka varje hål, allt för att maximera flödet genom hålen, bio bollar / bio ringar ska ju spolas av och som Lasse skrivit tidigare så ska gammal biofilm lossna från media för att vara så effektivt som möjligt.
Avslutade med att bygga ett tätt lock och 40 mm röranslutning
Tog även ett lock för att sprida ut mängden vatten jämnare - dock enbart för att testa och är osäker på om denna kommer i drift framöver.
Test av bio filtret
- ska man testa , ska man överdriva
Syftet med testet var att se att den beräknade vattenmängden klarade av att forsa ner utan att det blir översvämning, för att göra detta valde jag att koppla på Vectra L1'an direkt på ingående anslutning och prova mig fram - blev först lite rädd att antalet hål inte skulle räcka till men tro det eller ej - den klarade av att maxa hela vägen ut
Video på testet kanske kommer senare (ligger på mobilen just nu)
Så gott folk
Nuläget är så att påsken närmar sig, experthjälp på dragning av PVC kanske dyker upp i morgon kväll då det blir en del att koppla totalt sett. Eventuellt hinner en del material till sumparna komma till nästa helg och då ska det silikona bafflar och annat , dra pvc och sen närmar det sig lite roligare aktiviteter.