Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Topplista

Populärt innehåll

Visa innehåll med flest reaktioner på 2026-01-20 in Inlägg

  1. 1 poäng
    Är den något jag är bra på. Så är det...... "BOKSTAVSKOMBINATIONER" Hela alfabetet
  2. Nackdelen är att doseringen varierar med avdunstningen, särskilt när vädret slår om från minus- till plusgrader kan man ibland se en halvering av avdunstningen; även förändringar av flödet genom sumpen kan påverka mycket (eftersom ATO-sensorn sitter där), t ex vid rengöring av returpump eller ytavsugsgaller. Å andra sidan sker sådana förändringar av mängden tillfört ATO-vatten ganska långsamt, så man får gott om tid att anpassa koncentrationen i ATO-behållaren. Jag använder numera Carbo-Calcium (inte kalkvatten) och mäter alkalinitet en gång i veckan, värdet brukar variera med ca 0,3dKH mellan varje mätning. Iofs är ju kalkvatten inte särskilt effektivt för att höja alkalinitet, kanske det påverkar pH betydligt mer, men det har jag inte mätt.
  3. 1 poäng
    Tack bästa😎 Du har inte bara ett snyggt namn, som dessutom stavas med Th 😀. Du är snäll som gav mig ditt UVC. Men använder inte det, så du kan få tillbaka det. Köpte ett likadan som innan för att PVC och fästen skulle passa.
  4. 1 poäng
    Hvilken snygg UVC, hvor har du den ifrån :) Jätte bra idee med grov filter mot snäckor, vi får ta med den del i nybörjerguiden som vi holler på att uppdatera :) Ozon, da dett har jag jo glömt at montera, bra tips!
  5. Hej swishaade 14 dec
  6. Nu kör vi ett nytt quiz med temat sjukdomar och parasiter t.o.m. 1:a februari. Vinnaren kammar hem ett presentkort på 500 kr hos valfri annonsör. Alla medlemmar kan spela, men endast stödjande kan vinna. Lycka till!
  7. 1 poäng
    Slog till på ett vattenbyte idag. Första 2026 faktiskt och det blev lite top down i blåljuset. Nöjd med hur färgerna är dock har dem varit bättre och måste säga att det växt på bra. När intresset för akvariet går ner så är man inte lika mycket frekvent å granskar så man märker större skillnad när man väl kollar. "LR Violetta" "LR milkshake mille" "LR Pink passion" "LR Blood Moon" " LR PC Rainbow" "OG rainbow chalice" från @nike83
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+01:00

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.