Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Topplista

Populärt innehåll

Visa innehåll med flest reaktioner på 2026-04-03 i alla kategorier

  1. Jag skulle först testa en lösning ungefär som denna. På detta inlopp sätter du ett t-rör med en öppning upp i luften och en ner under befintlig vattenyta - det tredje (öppningen i livet) träs över röret i den röda markeringen. På den ända som sticker upp i luften placerar du ett ett kort rör med en huv. I huven borrar du en ingång för en 4/6 mm luftslang. Använd en klämma för att kontrollera luftinflödet. luftinflödet är för att förhindra hävert men skall vara så litet att det mesta sörplandet (som består av en luft/vatten blandning ) minskas till minimal nivå Sen till 100 liter i timmen - karet är på ca 68 liter (teoretiskt). Låt os säga att det är ca 45 L vatten (68 liter minus inredning och utrymmet ovan vattenytan) 100 Liter i timmen blir då en vattenomsättning på ca 2,2 gånger i timmen! Tror inte mitt kar har högre just nu - kanske lite högre men ändå. Sumpen kanske är på 15 liter effektivt -> 6,6 gånger i omsättning per timma. Se till att du får in en bra wavemaker i karet bara så att vattenomröringen uppe i karet blir bra - motverkar sedimentation och stratifikation i vattenkolumnen. - i sumpen behövs det inte MVH Lasse
  2. 1 poäng
    Bytt balling idag till ATI så nu gäller det att hänga med i kh mätningarna 😊 Kh 7.3 Ca 410 Mg 1350 Kh ska upp lite annars är jag nöjd. Den nya ballingen bör räcka runt 100 dagar om jag tänkt rätt. Måste införskaffa en bättre ato lösning då vår bråkar hela tiden!
  3. Glömde sätta på hoppskyddet ordentligt, dagen efter låg min Aurora goby torr på golvet, dom tar verkligen varje tillfälle att hoppa 😂 clownerna gosar i sin Goniopora typ hela dagarna. Tanken är att karet får puttra på nu utan nå större förändringar.
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.