- Mannes Nya Rev.
-
Mannes Nya Rev.
Välkomna hem:) Härligt att du är nöjd med mitt jobb. Makalöst roligt och spännande att få rota med det salta vattnet igen -dansDet är faktiskt en riktigt go känsla när man märker att man fortfarande har en viss känsla för när det är "rätt eller fel" i karet. Klart jag ska dra igång något eget snart igen. Min tid på SVG säger att något kan vara på gång ;-)
-
Micke´s nya haha;)
Det där är inte vita prick. Är det den stora pricken på bakre delen av fisken (bild 1) ser det ju inte luddigt eller grumligt ut heller. Därmed tveksam även till svamp. Jag skulle inte medicinerat med kem alls utan bara krämat på med UV för att minska patogener, virus och parasiter. Därmed blir fisken mindre stressad och bygger på sitt imunförsvar. För övrigt finns prick latent i de allra flesta kar och kan leva mycket länge i sitt tillstånd som spor. Förändringar i karet (nya invånare exempelvis) kan få det hela att slå ut. Hoppas det löser sig.
- Mannes Nya Rev.
- Mannes Nya Rev.
-
540l optiwhite projekt
Vilket snyggt kar du håller på att få till. Ska bli spännande att se utvecklingen. Hur har du gjort din revpelare? Borr och plexistav, eller är någon annan lösning? Den ser riktigt bra tycker jag.
-
Freddi's 720L
Stiligt Freddi. Det är ju såååå snyggt när det är ihopväxt och hela karet åldras. Vackra koraller, grymma musslor.
-
André's NanoRev
Oerhört snyggt och proffsigt gjort
-
Manne's 230L Kub.
Härliga inköp Manne. Gott när det blir lite jackpot och man får med sig det man så gärna vill.
-
André's NanoRev
Riktigt häftigt kar. Jag ska oxå försöka skaffa ett sånt framöver. Snygga "acans"............ja och knappar oxå för den delen.
-
André's 375L kar
Snyggt André och en grym ny mussla. Ser fint och välvuxet ut alltihop.
-
Kens ELOS 120
Häftigt Ken ! Jag kommer att följa ditt nya kar med stor spänning. Du har ju teknik och förutsättningar för att lyckas få till ett "masterpiece"
-
Ländströms
Hur imponerande som helst. Man blir ju alldeles stum av beundran.
- Anders nya 718l zeovit Akvarium
-
Laggemans 400 liter Optiwhite
- 881 svar
-
- biopellets
- hemmabygge
- kub
- laggeman
-
(och 3 mer)
Taggade med: