Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

izfisk

Styrelse
  • Gick med

  • Senaste besök

All aktivitet

  1. Skaffade en sån där "reef-spy" så man kan kolla top down. Skoj att kunna kolla från fler vinklar. "Milkshake milli" toop down
  2. Ah ett "fan" självklart skall du få några bilder . Håll till godo: Sacrophyton från @Oscarhaglund röd monticap från @kaptenen zoas
  3. snyggt! man hade velat se en filmsnutt, ser ju riktigt härligt ut med "flowet"
  4. Vad va det främst som svängde när du gjorde vattenbyten? Antar att du menar att det svängde åt det negativa, annars är ju meningen med vattenbyten att det svänger åt det posetiva
  5. Håller tråden igång med en Fredagsbild av ett nytillskott, en "have to have" i alla akvarium en grön staghorn acropora. "super green stag" Verkar må fint dock endast 2 dagar in i nya hemmet.
  6. är det metall gängor i botten på alla? Hur har du löst det isf?
  7. grymt tipps! ser ju ut å va riktigt fina behållare. har du köpt därifrån @Oscarhaglund?
  8. vilka negativa effekter har du sett?
  9. Hur har det gått med cyanon?
  10. Tog en "topdown" på chalisen under vattenbyte igår. Lite coolt med den skarpa kontrasten mellan grön och orange i samma djur. Har växt en del trots att den nog får lite för starkt ljus sen den kom från @nike83 . Skulle säga att denna är en "OG" den har för få färger för att vara en "bugatti" eller "jellybean"-look alike men vet att nike83 hade denna långt innan dem namnen va påkommna så nått i stil med "OG rainbow chalice" skulle jag namnge den . En kul grej med denna är att jag hade exakt den i mitt 525 liters medans Nike 83 flyttade, sen flyttade den tillbaka till han när han satte upp ett nytt system och jag hade en paus från hobbyn. Nu har har jag fått tag på en bit igen sen 8 månader tillbaka. Kul med akvariekompisar och dela lite akvariehistoria. @nike83 kommer du ihåg när du fick tag i den från början och vartifrån?
  11. Borde inte va Nitraten som dödar, skulle nog gissa på att det blivit syrefritt pga bakterie-blommning isf. Bara fortsätta byta vatten lite flera gånger men skulle också se till att ha bra skummning och bra ytrörelse för bra syretillförsel. @Lasse och @kaptenen kanske har någon input?
  12. kul med clownerna! jag skulle säga att det är finfina värden, inte för högt och inte för lågt.
  13. kollade på det äldre resultatet och det har faktiskt sjunkit sen dess dock hade dem inte markerat det som för högt då när det va 457. hursomhelst så är det i linje med det salt jag använder.
  14. Hittade någon som testat olika salt och TM PRO reef som jag använder ligger på ~445.
  15. Jag kör all4reef och har bytt vatten med TM PRO reef så antar från någon av dem. Känner mig inte jätte orolig kan lika bra va en felmätning jag gjorde samma sak förra testet å då va det inte så.
  16. Tråkigt. Ser riktigt hälsosam ut på bilden iaf! Har du haft bra PE på den?
  17. Fått svar på MS test. denna gången stämmer det bra med mina hemmatester. fick även svar på att mitt osmosvatten va bra. 2025-09-13-342784-ati.lab.results.pdf
  18. ”Myagi tort” tar helg!
  19. Vet inte om det är bara jag men alla menyer är på Engelska sedan uppdateringen.
  20. Gött när det rör på sig åt rätt håll! Ser fint ut! hur har det gått med dina nya linser på lamporna har dem hållt?
  21. du kan ju "hyra" min om du vill. bevisad glasroseätare
  22. Tjena, har senaste tiden kommit över några intressanta historier på youtube om namnen som vissa koraller får. Det intressanta är att dem ger en historia till just den korallens bakgrund, vart den kommer ifårn och vem som haft den mm. Vissa handlare sätter ju gärna ett namn på en korall för att den skall sälja bättre men tex i Sverige är det ju ytterst få koraller som faktiskt har kontakt med den ursprungliga korallen som fått det namnet då dem flesta av dem är från USA. Ett exempel är en sacrophyton sm kallas "weeping willow" som man kan läsa om här https://reefbuilders.com/2024/02/21/faqs-on-the-weeping-willow-leather-coral/ i en artickel av reefbuilders. "weeping willow" är döpt av Jake Adams i ReefBuilders för han hade den sacrophytonen som när han stängde av flödet hänger polyperna ner som grenarna på ett pilträd som på engelska heter Weeping willow. Förövrigt samma träd som gett namnet på den svenska musik gruppen Weeping willows. Likt detta exemplet finns många koraller som döpts av en person av en anledning. Ett annat exempel är "milka" alltså den lila stylophoran som är från röda havet, den hämtades i det vilda av Jacques Cousteau som var en pionjär inom marin biologi och tog till ett publikt akvarium i Monaco om jag inte fått det fel. Den döptes för att den hade samma lila färg som pappret på en choklad som finns i europa som heter just Milka. Den spreds sen i Europa från detta enda exemplar och importerades sedan till USA. Så alla härstammar från samma. Enligt mig förstör det lite att handlare väljer att sätta namet tex "weeping willow" på en sacrophyton som inte ens är lik den som fick namnet urspungligen, inte lik och långt ifrån samma sort. Vad tycker ni? Vore kul om fler hade historier kring dem riktiga korallerna bakom namnen och om ni hittat på några egna namn.
  23. "Pink Passion" verkar trivas i 700 PAR

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.