Postat 24 april 200718 år Hejsan...Var igår på zoo affär och beställde några levande som ska hämtas på fredag, "Florida Anemon" fanns med på listan. Jag frågade ägare om Florida Anemon har andra namn som Ricordea Florida, men det kunde hon inte svara på. Har försökt leta fram fakta om Florida anemon hela efter middag, men fanns ingenting om den! Är Ricordea Florida en anemoner? heter den bl.a. Florida anemon?
Postat 24 april 200718 år Hejsan...Var igår på zoo affär och beställde några levande som ska hämtas på fredag, "Florida Anemon" fanns med på listan. Jag frågade ägare om Florida Anemon har andra namn som Ricordea Florida, men det kunde hon inte svara på. Har försökt leta fram fakta om Florida anemon hela efter middag, men fanns ingenting om den! Är Ricordea Florida en anemoner? heter den bl.a. Florida anemon?Ricordea florida är en skivanemon, "florida anemon" tror jag är en "vanlig" anemon och därmed ganska svår, så köp den inte om du inte har läst på ordentligt om anemoner och vet vad du gör.
Postat 24 april 200718 år är ej samma sak, köp inte "florida anemonen" "Condylactus gigantea" om du har nystartat akvarium och kan ta hand om den mm.köp 'skivanemonen' istället.~Henrik
Postat 24 april 200718 år Hej,Ricordea florida är en skivis, som inte är så svår. Behöver ljus och bra vattenkvalitet.Vilka var det som hade denna , och vilket pris?Se:http://www.ricordea.org// Hälsningar Pär
Postat 24 april 200718 år Författare Oki! nu vet jag hur den ser ut, har hittat den i gammal tråd...Tack för hjälpen killar...
Postat 24 april 200718 år tips: köp ej florida anemon om du har nytt akvarie och inte kan ta hand om anemoner = svåra.köp däremot det som heter 'skiv anemon'~Henrik
Postat 24 april 200718 år Annars hade ju 300:- varit väldigt överkomligt för ricordea florida :-) Jag håller med de andra välj skivanemoner tills du satt dej in i vad en vanlig anemon har för krav. Hobbyn blir roligare då.
Postat 24 april 200718 år condylactis gigantea är inte särskilt svår att hålla. den klarar du av hur lätt som helst.ge den mycket ljus och mata den med räkbitar så klarar den sig.
Postat 24 april 200718 år condylactis gigantea är inte särskilt svår att hålla. den klarar du av hur lätt som helst.ge den mycket ljus och mata den med räkbitar så klarar den sig.Har du egna erfarenheter?Det är ju trots allt en del erfarna akvarister som hävdar motsatsen i den här tråden.
Postat 24 april 200718 år håller ej med om man kan säga anemoner är lätta eller att rekommenderas till nybörjare som gäller i detta fallet.Belysningen som 'Taxi3000' har ska säkert ej vara ngt problem: 2 * 40w T8 (blå ljus) och 2 * 150w MhMen är mer än ljus och räkbitar som behövs för hålla dessa djur vid liv.~Henrik
Postat 24 april 200718 år Författare Skiv anemoner har jag. Jag ska nog låta bli att köpa den! ska flytta om två månader, det är kanske dum att köpa den nu. Men annars är den jätte fint... ska ha i framtiden
Postat 24 april 200718 år Dom kan vara rätt jobbiga om dom bestämmer sig för att klättra om kring i akvariumet bland dina koraller.
Postat 24 april 200718 år Författare Det verkar som att anemoner är svårt djur! Men när jag läste i "artregister" så står det ingenting om hur vattenvärde ska vara, ingenting om spårämnen mm. Ingenting som LPS, där står mycket mer om hur man ska ta hand om dom. Men det klart de flesta anemoner står att de är svåra..
Postat 24 april 200718 år Författare ok, jag ska vänta med anemoner! Måste nog läsa på mycket mer innan jag skaffa mig dessa djur.
Postat 24 april 200718 år Du ska absolut vänta med anemonen, men försök gärna får tag på Ricordea. Här är en tråd med en hel del information som kan vara bra att ha innan man bestämmer sig för att skaffa anemon:https://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?t=14391MvhPeter
Postat 24 april 200718 år Har du fått upp suget efter Ricordea Florida och har vägarna ner till GBG så kan du få köpa nån/några av mej om du vill.
Postat 24 april 200718 år Ok skicka bara PM när du ska neråt så löser vi det. Jag har ett gäng som är riktigt perversa i utfärgningen.
Postat 24 april 200718 år taxi3000 skaffa Ricordea Florida, helt sjukt fina.. Har själv ett par å kan inte få nog utan bara vill ha flera. Så har du möjlighet att åka förbi ted så blir du nog inte besviken..
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.