Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Någon som vet någon handlare som kan ta hem/har hemma en Bläckfisk alternativt en Cuttlefish?

Har pratat med några stycken och alla säger sig att det är svårt att få hem. (lättast att ta hem är "blue ring", men lite självbevarelsedrift har jag så helst ingen sån. Visst det skulle funka men...).

Postat

Har för mig att det var nån här som sa att akvarium Ronneby hadde en cuttlefish inne

Postat
  • Författare

Det var en nautilus :( Fin som attan och grym personlighet men den rackarn kunde inte hålla sig ifrån pumpen. Levde väl en månad innan jag tog bort filtret på ena pumpen under en natt för rengörning. Tro fan han skulle in där o rota det blev köttfärs av tentacklerna och den repade sig tyvärr inte efter det :(

Postat

Här är den enda Cuttlefishen jag sett till salu. Den kom på en dansk sambeställningslista som jag fick förra veckan. Fanns bara en, priset är i dkr exklusive frakt och man var tvungen att hämta på Kastrup.

post-1814-14468914017722_thumb.jpg

Postat

blåringad bläckfisk ska man nog hålla sig borta från då de är ett av världens giftigaste djur. om man mot alla odds överlever ett angrepp kan man minst räkna med att bli förlamad och blind

Postat
  • Författare
blåringad bläckfisk ska man nog hålla sig borta från då de är ett av världens giftigaste djur. om man mot alla odds överlever ett angrepp kan man minst räkna med att bli förlamad och blind

Man får ju se till att ha förutsättningarna för att ha en sån isåfall. Men nej, det är nog inget att rekommendera. Läste någon artikel på reefcentral där de påstod att det inte fanns något registrerat fall där en akvarist har blivit attackerad av sin "bluering".

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.