Postat 3 juni 200718 år Har allvarligt börjat fundera på om jag verkligen behöver skummaren jag har i karet. Den lever bara om och jag får ut max en deciliter svartbrunt mumma i veckan.Alla skummare verkar leva sitt eget liv, ibland skummar det bra och ibland inte alls på en hel vecka. Jag byter 10% vatten i veckan och matar sparsamt, vad kommer nackdelarna att bli om jag hivar den åt helvitta ?
Postat 3 juni 200718 år Mindre luftning av vattnet, sen är det ju bra att ha skummaren på ifall nått av dina djur bestämmersig för att dö eller älska när du inte är hemma.
Postat 3 juni 200718 år ifall nått av dina djur bestämmersig för att dö eller älska när du inte är hemma.Av ren nyfikenhet, är det mjölken som man vill få ur systemet då eller vad vill man få ur när fiskarna "älskar"?
Postat 3 juni 200718 år 1 dl icke önskvärd gegga ut ur systemet varje vecka är ju 1 dl 'skit' i alla fall. Om du nu ändå har den så varför inte låta den gå.
Postat 3 juni 200718 år Författare AM Biostar. Tror inte den gör nån större nytta faktiskt, vattenbytena gör nog det mesta. Den är enbart stor, ful och gör onödigt med ljud, stänger jag av den blir hela karet knäpptyst.Verkar som sagt leva sitt eget liv, sen jag satte i aktivt kol och silikatremover har den inte skummat nått alls, helt värdelös.
Postat 3 juni 200718 år även om skummaren inte ger så mkt ifrån sig i skummarkoppen, så ska det ej underkattas det som inte syns,,, - tänker på luftningen.~Henrik
Postat 3 juni 200718 år en bra skummare tycker jag är kanonviktigt, dels för att du ska kunna mata ordentligt så att dina djur mår bra utan att vattnet blir för näringsrikt för dina koraller, och dels för att det är bra för syresättning av vattnet och utvädring av koldioxid - det finns ju flera schyssta tysta skummare för småakvarier.Grotech hea 80 eller deltec mce300 , seaclone och prizm för att nämna några
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.