Postat 9 augusti 200718 år HejHar nu äntligen kommit igång med mitt saltkar. Men har fått glasrosor. Har läst lite här och "hittat" pepparmintsräkan. Det låter som ett gott alternativ. Men hur ser den ut? Vad brukar priset ligga på och går det att ha endast ett exemplar och går de på något mer än glasrosorna?Finns det någon annan varelse som är fientligt instälda till dessa rosor kanske?Tacksam för svar.
Postat 9 augusti 200718 år Det går utmärkt att ha flera. Finns dem som rekommenderar att man skall ha ett flertal för att förse karet med levande föda.Chelmon Rostratus har fungerat väldigt väl för mig att få bukt med rosorna.
Postat 9 augusti 200718 år Ser ut såhär:http://www.meerwasser-lexikon.de/de/55/855/Lysmata/wurdemanni.htmJag tror jag gav 125kr för mina, och du behöver inte mer än en i ditt 220liters.Nej, inget annat går åt i tanken!Inget jag märkt iaf
Postat 9 augusti 200718 år Jag har en Acreichthys tomentosus som rensade karet på de glasrosor jag inte kunde nå i karet. Ca 30 glasroser spårlöst försvunna redan efter några dagar med denna fisken i karet. Den har aldrig rört någon korall.
Postat 9 augusti 200718 år mm haha vissa säkra fiskar eller djur är lömska kan aldrig vara 100 % får räkna med det värsta haha
Postat 9 augusti 200718 år Jag har en Acreichthys tomentosus som rensade karet på de glasrosor jag inte kunde nå i karet. Ca 30 glasroser spårlöst försvunna redan efter några dagar med denna fisken i karet. Den har aldrig rört någon korall.En sådan http://www.starfish.ch/photos/fishes-Fische/filefishes-Feilenfische/Acreichthys-tomentosus3.jpg ? Inte vacker men inte många som har en av dessa!
Postat 9 augusti 200718 år En sådan http://www.starfish.ch/photos/fishes-Fische/filefishes-Feilenfische/Acreichthys-tomentosus3.jpg ? Inte vacker men inte många som har en av dessa!Den vinner inte några skönhetstävlingar men den är charmig. Det är min flickväns absoluta favoritfisk. Stenansiktet kallar hon den. Den är som en kameliont byter färg och smälter in i stenen. Alltid lika kul att försöka hitta den för den är alltid framme men döljer sig fruktansvärt bra i stenen. Jag köpte den pga att jag läst om den i en artikel i Coral Magazine där det togs upp att den effektivt betar glasrosor samt är revsäker. Veckan efter hittade jag den hos Ciklidleken som alltid brukar ha ett annorlunda sortiment av fisk. Kan bara tacka o buga för att Göran tar hem lite annat än det vanliga.
Postat 10 augusti 200718 år Låter som en intressant fisk. Får väll söka lite info om den då den verkar vara "kul". Du får gärna ta någon bild på din och lägga upp.
Postat 10 augusti 200718 år Författare Jag tackar för alla svar. Ska leta efter en såndär fisk tror jag.Den verkar intressant. Men jag får ta vad jag hittar först. Glasrosorna börjar bli stora.
Postat 10 augusti 200718 år Kokt vatten, Kalkvatten eller tropic marins aitapsia remover eller Joes Juice
Postat 10 augusti 200718 år Jag använde först Joes Juice och sen så fixade en Chaetodon kleinii resten.Och jag hade löjligt mycket glasrosor...Mvh/Niklas
Postat 10 augusti 200718 år Är det någon som vet var jag kan få tag i en Acreichthys tomentosus ?/Jens
Postat 10 augusti 200718 år Är det någon som vet var jag kan få tag i en Acreichthys tomentosus ?/JensJappLite långt kanske med har sett en på Ciklidhuset i Lerum utanför Göteborg. Hör med Göran
Postat 10 augusti 200718 år Chaetodon kleinii äter ju nästan allt man har i karet, polyper på stenkoraller, knappar, skivanemoner ...
Postat 10 augusti 200718 år har du någon spruta till hands??då kan du blanda salt,varmvatten och någon syra och spruta in i dom. tror jag.har läst något sånt på forumet.
Postat 10 augusti 200718 år har du någon spruta till hands??då kan du blanda salt,varmvatten och någon syra och spruta in i dom. tror jag.har läst något sånt på forumet.Det finns en felöversättning här på brädan där det står typ citronsaft eller något liknande , det är kanske det du syftar på.Annars är det vanligast att man sprutar varm vatten eller calciumhydroxid. Sätt en slangbit på sprutan så kommer man åt bra och lätt.
Postat 10 augusti 200718 år Hör med Triton också för de kanske kan ta hem om du vill ha. Jag tycker dock att du ska läsa på ordetligt om denna fisk innan du bestämmer dig.
Postat 10 augusti 200718 år Det finns redan en eller några som glider omkring i karen ute i Täby på Triton. Både idag och igår fanns i de karen iallafall..
Postat 11 augusti 200718 år Chaetodon kleinii äter ju nästan allt man har i karet, polyper på stenkoraller, knappar, skivanemoner ...Konstigt min rörde inte något...
Postat 11 augusti 200718 år Jag tror det är så här med "revsäker" diskussionen många gånger: om fiskarna matas ordentligt, så är dom definitivt mindre benägna att röra koraller och polyper, man måste komma ihåg att många revfiskar simmar omkring och äter "hela tiden" i naturligt tillstånd.Kommer dom sedan i en burk där det snålmatas så har dom ju inte så mycket att välja på, än att ta det som finns!
Postat 11 augusti 200718 år Min Chelmon började helt plötsligt att attakera en Tridachna så intensivt att jag var tvungen att ta ut den. Från att inte bry sig om den på 7-8 mån till slakt på några timmar. Men sånt måste man ta om man ska ha fjärilar.MvhMagnus
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.