Postat 8 november 200717 år Har haft problem med min flavecens ett par dagar, den har varit skygg och matvägrat.Innan så var den rena nicke nyfiken, alltid framme o hälsade på alla, åt o var allmänt belåten.Men så idag hittade jag den död, precis som jag befarade att jag skulle få göra.Jag har haft den i ca 7 månader.Alla mina andra fiskar mår prima o äter som attans.Så någon som har ngt tipps på denna hastiga död?
Postat 9 november 200717 år Har haft problem med min flavecens ett par dagar, den har varit skygg och matvägrat.Innan så var den rena nicke nyfiken, alltid framme o hälsade på alla, åt o var allmänt belåten.Men så idag hittade jag den död, precis som jag befarade att jag skulle få göra.Jag har haft den i ca 7 månader.Alla mina andra fiskar mår prima o äter som attans.Så någon som har ngt tipps på denna hastiga död?tråkigt...Hade samma ganska plötsliga dödsfall för många år sen...obducerade fisken, o fann att dödsorsaken var ILEUS..dvs mekaniskt stopp i tarmen...vilket jag tror i kirurgernas fall är orsakat av för lite alger, eller kanske för ensidig kost över huvudtaget.Jag kan spela på begravningen om du vill (ursäkta galghumorn...)
Postat 9 november 200717 år Leverförstoring på grund av fel kost skall vara vanlig dödsorsak bland kirurger.I naturen äter de mest alger.
Postat 9 november 200717 år Jag har en hepatus, men den behöver väl inte så mycket alger, har jag för mig?
Postat 10 november 200717 år Jo det behöver den.Jag hade för mig att hepatuses till skillnad från andra kirurger äter mest animalisk mat men tar alger som komplement. ?
Postat 10 november 200717 år Författare om man utgår ifrån de olika muntyper fiskarna har, så ser ju hepatusens beydligen kraftigare ut än tex. flavencesens. Om det bara är en utseende fråga eller om det faktiskt har med kosten att göra är ngt jag undrar.Hepatusen ser ju ut att kunna ta betydligt hårdare/tuffare mat än zebrasoma.
Postat 10 november 200717 år Det är klart att munnens form har med kosten att göra. Men i de naturfilmer jag sett har de betat alger.
Postat 10 november 200717 år Nu blev jag nojig - jag matar med Ocean Nutrition formula 2 marine pellets (innehåller ju en del alger, tänkte det skulle räcka) + samt mysis, lite artemia då och då. Jag kanske borde fylla på med lite nori också.
Postat 10 november 200717 år Jag har en hepatus, men den behöver väl inte så mycket alger, har jag för mig?Alla kirurger behöver som du nog vet mkt alger, men är de nån kirurg som är lite mindre kräsen o dessutom är lite sämre på att gå o beta alger, så är de just hepatusen. Jag tror inte den är lika känslig som tex zebrazomaarterna för algfattig kost. Blandätare skulle jag säga.
Postat 10 november 200717 år Nu blev jag nojig - jag matar med Ocean Nutrition formula 2 marine pellets (innehåller ju en del alger, tänkte det skulle räcka) + samt mysis, lite artemia då och då. Jag kanske borde fylla på med lite nori också.för hepatusens del behöver diu inte de...men om man tex har en nasp, måste man ge den brunalger, annars dör den ovillkorligt inom ett halvår. Zebrazoma inte riktigt så kräsen som nason, men inte ovanligt att dessa dör inom en lite längre tidsperiod om dom får för lite alger.
Postat 10 november 200717 år Jag hade för mig att hepatuses till skillnad från andra kirurger äter mest animalisk mat men tar alger som komplement. ?jag tror du har helt rätt Mats!
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.