Postat 2 januari 200817 år Hejsan!Jag har en sacrophyton som jag har problem med. Eftersom de ökar och minskar i storlek beroende på hur de mår/tid på dygnet har min sacrophyton slitigt sig loss från sitt fäste ett par ggr nu, vilket sliter på dess fot. Hur har ni fäst era sacrophyton? Ska man inte köra korallim på dem? Ska man låta de växa sig fast med gummisnoddar?Tacksam för svarMvh Thomas
Postat 2 januari 200817 år Det låter kanske grymt men om du skär upp några små snitt i foten där den skall fästa går det nog bättre. Men snitten skall ligga tätt mot rengjord sten. Tandborste?
Postat 2 januari 200817 år Jag brukar antingen klämma fast den mellan 2 stenar eller sätta fast den med en bred gumminsnodd (dock inte för hårt).
Postat 2 januari 200817 år Öppen snittyta mot ren sten - jag har klämt fast mina fraggar, en tryckte jag en tändsticka igenom så den satte sig ordentligt.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.