Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej på er alla saltisar!!!!

Är det någon som har någon ide vad det gäller rengöring av gruset i akvariet? Vissa säger att man ska suga rent gruset och andra att man ska låta det vara, vad tycker ni?

En annan fråga om musslor: Om dom lossnar från stenen dom sitter på håller dom på och dö då?

Postat

Min erfarenhet av mycket grus är just det Marko säger - rör inte! Om du av någon anledning behöver röra sandbädden (omöblering eller annat) gör kraftiga vattenbyten dagarna efter.

MVH Lasse

Postat

Min erfarenhet är att med god cirkulation som nästan får gruset att flytta på sig och ett par sandvändare gör hela jobbet utan att man behöver suga rent det.

Postat

Vissa musslor släpper från stenen de sitter på när de blivit tillräckligt stora = trygga för att leva på sand eller grusbotten. Det gäller i naturen squamosa, derasa och gigas. Kanske ytterligare någon art gör så i akvarium. Storleken påverkas nog av vattenvärden och vattenströmmar.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.